KDH chce zakázať výherné automaty v pohostinstvách

Procházka
Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. februára (SITA) – KDH chce zakázať výherné automaty v pohostinstvách. Mali by byť len v určených herniach. Na najbližšiu schôdzu parlamentu v marci chce pripraviť potrebnú novelu zákona o hazardných hrách. Herne nebudú môcť vzniknúť, ak nezískajú súhlas obecného zastupiteľstva. Ten bude povinnou prílohou pre získanie licencie na prevádzkovanie herní.

Podľa predsedu ústavnoprávneho parlamentného výboru Radoslava Procházku ide o ochranu rodiny a základnú preventívnu duševnú hygienu spoločnosti. Zdôraznil, že návrh KDH dáva občanom možnosť väčšieho výberu. „Ľudia by cez obecných poslancov rozhodovali, ako má vyzerať okolie v ktorom žijú, v ktorom žijú ich deti,“ uviedol. O zriadení herne v obci by mohli rozhodovať občania aj v miestnom referende.

Keby podľa ministra vnútra Daniela Lipšica neboli z hazardu spoločenské problémy, ťažko by proti nemu niekto mohol namietať. Upozornil, že jeden dolár zisku z hazardu stojí šesť dolárov na odstránenie škodlivých následkov gamblerstva. Podľa neho v USA bolo 23 percent patologických gamblerov odsúdených na trest vo väzení. V Nevade po legalizácii veľkých kasín prišlo k zvýšeniu kriminality. Upozornil tiež, že každý piaty gambler je závislý od psychotropných látok. „Ak je hazard legalizovaný, nedá sa zbaviť organizovaného zločinu, ktorý je naň naviazaný,“ konštatoval minister.

Podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská informovala, že KDH chce sústrediť hracie automaty z pohostinstiev do herní. Navrhuje však aj ďalšie opatrenia. Od konca jednej hry do začiatku novej sú dnes na výherných automatoch tri sekundy. „Chceme, aby to boli štyri sekundy,“ povedala. Od výhry po začiatok novej hry by malo podľa návrhu kresťanských demokratov uplynúť 15 sekúnd, aby si výherca premyslel, čo urobí s výhrou. V herniach by mal tiež platiť zákaz fajčenia a predaja alkoholu.

Ak gambler požiada herňu, aby mu nedovolila do nej vstup, tá mu musí podľa Žitňanskej vyhovieť. Rovnako to má byť v prípade ak o to požiada rodinný príslušník, alebo osoba, ktorá žije s gamblerom v jednej domácnosti. Žitňanská upozornila na prípad, že v zahraničí gambler zažaloval herňu za to, že ho do nej pustili, aj keď ich žiadal, aby ho do nej nepúšťali a on tam prehral veľké peniaze.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Žitňanská
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie