KDH nepodporí návrh Kisku, zdrží sa hlasovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Július Brocka
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Poslanci za KDH nebudú hlasovať za návrh prezidenta Andreja Kisku, aby parlament neprijal novelu Zákonníka práce ako celok. Ako ďalej v parlamentnej rozprave uviedol poslanec Július Brocka, vetovaná novela pracovného kódexu je určitou pomocou agentúrnym zamestnancom, ktorí sú často znevýhodnení, zneužívaní a diskriminovaní.

Smer-SD však tieto problémy podľa Brocku nerieši vhodným spôsobom. „Dá sa to urobiť aj inak, ale to je nad sily strany Smer,“ povedal. Poslanci za KDH sa preto pri rozhodovaní o vrátenej novele Zákonníka práce zdržia hlasovania.

„Čo ste si navarili, to si aj zjedzte,“ odkázal Brocka poslancom za stranu Smer-SD. O osude novely Zákonníka práce by mali poslanci rozhodnúť už v stredu hlasovaním o 11:00. Predstavitelia Smeru-SD pritom v utorok šéfovi OZ Kovo Emilovi Machynovi sľúbili, že prelomia veto prezidenta a novelu Zákonníka práce schvália v pôvodnom znení.

Novela podľa Kaníka obmedzí vytváranie pracovných miest

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) v rozprave upozornil na to, že novela Zákonníka práce negatívne zasiahne do trhu práce na Slovensku. Tvrdí, že obmedzí vytváranie pracovných miest u veľkých zamestnávateľov, o ktorých sa opiera slovenská ekonomika. Kaník kritizuje aj to, že podľa novely pracovného kódexu nebude možné dočasne prideliť zamestnanca na vykonávanie prác, ktoré patria do štvrtej rizikovej kategórie.

Na takéto pracovné miesta pritom podľa neho prijímajú zamestnávatelia pracovníkov s nízkou kvalifikáciou, či bez vzdelania. Poslanec za SDKÚ-DS upozornil aj na to, že Slovensko si prijatím novely Zákonníka práce zhorší konkurencieschopnosť voči iným krajinám. Podporuje preto návrh hlavy štátu neprijať novelu pracovného kódexu ako celok.

Novela Zákonníka práce podľa poslankyne Jany Kiššovej (SaS) zlikviduje zamestnávanie cez agentúry. Problém je podľa nej v tom, že Zákonník práce nie je flexibilný, a preto agentúry zneužívajú svoje postavenie. Pri príprave novely pracovného kódexu mohol podľa nej minister práce Ján Richter viac počúvať zamestnávateľov a investorov.

Zaviesť sa má aj prezumpcia dočasného pridelenia

Novelou pracovného kódexu chce vláda Roberta Fica zaviesť princíp spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka.

Agentúrny zamestnanec musí mať totiž rovnaké mzdové podmienky ako interný zamestnanec, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť. Ak sa zistí, že agentúrny zamestnanec nie je rovnako odmeňovaný, tak zodpovednosť za doplatenie rozdielu bude nielen na agentúre, ale aj na užívateľskom zamestnávateľovi.

Zaviesť sa má aj prezumpcia dočasného pridelenia. Tá bude spočívať v tom, že ak výkon práce napĺňa všetky znaky agentúrneho zamestnávania, bude sa táto práca považovať za dočasné pridelenie zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi.

Medzi tieto znaky bude patriť vykonávanie práce v užívateľskej firme s jej nástrojmi, v jej priestoroch, na pokyny pracovníka užívateľskej firmy a to, že obe firmy, ktoré uzavreli obchodnú zmluvu, majú rovnaký alebo podobný predmet podnikania.

Dočasné pridelenie zamestnanca bude obmedzené

Rezort práce a sociálnych vecí v novele pracovného kódexu zakazuje ďalšie dočasné prideľovanie zamestnanca počas trvania dočasného pridelenia a stanovuje maximálnu dĺžku dočasného pridelenia u toho istého užívateľského zamestnávateľa.

Dočasné pridelenie u toho istého zamestnávateľa bude trvať najviac dva roky s tým, že ho počas dvoch rokov možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac štyrikrát. Ak by toto obdobie malo trvať dlhšie, zamestnávateľ bude musieť agentúrneho pracovníka prijať ako interného zamestnanca.

Dočasné pridelenie agentúrneho zamestnanca nebude možné na vykonávanie prác, ktoré patria do štvrtej rizikovej kategórie. Ide o práce s najvyššou mierou zdravotného rizika. Na pracovnú cestu bude môcť zamestnanca počas dočasného pridelenia vyslať len jeho užívateľský zamestnávateľ, a nie agentúra dočasného zamestnávania.

Ak agentúra uzatvorí so zamestnancom pracovný pomer na určitý čas, bude povinná určiť obdobie trvania tohto pracovného pomeru dátumom jeho skončenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterJúlius BrockaĽudovít Kaník
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNR SR Národná rada Slovenskej republiky