KDH pôjde do župných volieb bez strany Smer-SD

Predsedníctvo KDH na mimoriadnom sneme navrhuje zmenu
Predseda KDH Alojz Hlina počas programového mimoriadneho snemu Kresťanskodemokratického hnutia. Poprad, 26. november 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie podľa lídra KDH Alojza Hlinu v tohtoročných župných voľbách s vládnou stranou Smer-SD spolupracovať nebude. Vyhlásil to na tlačovej besede a dodal, že KDH má svoju „Stratégiu pre VÚC voľby 2017“.

„To je prvý parameter, ktorý v tejto stratégií máme. Po všetkých tých okolnostiach, s ktorými sme konfrontovaní so Smerom, spolupracovať nebudeme,“ povedal. Ako upresnil, konkrétnych dôvodov je viacero, avšak poslednou kvapkou je, že Robert Kaliňák je stále ministrom vnútra. „Smer deštruuje tento štát, je to nereformovateľná strana,“ dodal s tým, že na Slovensku cítiť zlyhanie prokuratúry či súdnictva.

Pred župnými voľbami kresťanskí demokrati spolu s opozičnými OĽaNO a SaS vytvorili strategickú opozičnú dohodu, ktorá, ako upresnil Hlina, nebude koalíciou. „Dohoda by mala hovoriť o tom, že sme si vedomí jednokolovej voľby, a výber župana treba ľudom zjednodušiť,“ vysvetlil. Podľa neho sa spomínané tri politické subjekty môžu dohodnúť na tom, aby si osem krajov rozdelili a nestavali tak kandidátov do jedného kraja všetci traja.

„Dohodneme sa, v ktorých krajoch, kto bude koho nominovať,“ povedal s tým, že KDH je podľa neho silné v Prešovskom a Žilinskom kraji. Preto má Hlina záujem postaviť kandidáta práve v týchto krajoch. Avšak, či vôbec a kto bude kandidátom, neuviedol. Podľa neho sa treba najprv dohodnúť s OĽaNO a SaS.

Hlina v závere zdôraznil, že dohoda neznamená, že politické subjekty musia svojich kandidátov navzájom aj podporovať. Podľa neho keby KDH podporovalo, napríklad, liberálneho kandidáta na župana Bratislavského kraja poslanca NR SR Juraja Drobu (SaS), bolo by to z pohľadu politického presvedčenia zo strany kresťanských demokratov neprirodzené. Rovnako pochopí aj opačný prípad, ak liberáli nebudú podporovať ich kandidáta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD