KDH v sobotu zloží účty, R. Procházka nepôjde do čela strany

Ján Figeľ

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Sobotňajší snem KDH v Ružomberku bude podľa predsedu hnutia Jána Figeľa o skladaní účtov aj o vízii na najbližšie roky.

Pre neho to bude tretí snem vo funkcii predsedu.

V rozhovore pre agentúru SITA povedal, že aj dnes tvrdí, že KDH má na viac.

„Volebný výsledok je síce posunom hnutia z hľadiska poradia politických síl, ale je aj zmenou, že sme prešli do opozície. Zároveň sme v bezprecedentnom stave, keď vláda jedinej strany je dnes na Slovensku po tom, čo sa podobná situácia vytvorila v Maďarsku. Pre Slovensko to nie je dobré,“ povedal.

Figeľ: Hnutie môže byť hrdé

Chcem ponúknuť víziu, ktorú spájame nielen s doterajším pôsobením, ale aj prínosom hnutia, ktoré sa usilovalo a presadzovalo slobodu a demokraciu, následne európsku perspektívu. Dnes je tou najväčšou výzvou solidárne a spravodlivé Slovensko, ktoré dokáže konsolidovať verejné financie tak, aby sme neuberali deťom čo im patrí, ale pripravovali budúcnosť rozumným hospodárnym spôsobom,“ vyhlásil.

Podľa Figeľa KDH môže byť hrdé na svoje pôsobenie za 22 rokov. Pripomenul, že žiadna politická strana od novembra 1989 medzi parlamentnými stranami toto nedokázala. „Bolo to v zápasoch s populizmom, nacionalizmom, so zneužívaním moci a ústavy a s vnútornými spormi a štiepením,“ dodal.

R. Procházka nebude kandidovať

Poslanec NR SR Radoslav Procházka sa na sobotňajšom sneme KDH nebude uchádzať o žiadnu funkciu, a to bez ohľadu na to, ako dopadne zmena stanov.

„Od samého začiatku mi išlo o zmenu pre KDH, nie pre seba. Nikdy som svoju prípadnú kandidatúru na predsedu alebo podpredsedu nepodmieňoval zmenou stanov, ale som ju opakovane vylúčil.
Prochazka
Foto: SITA/Marián Peiger Foto: SITA/Marián Peiger

Je to pre účely sobotňajšieho snemu moje posledné slovo,“ vyhlásil v piatok Procházka v rozhovore pre agentúru SITA.

Sobotňajší snem by mal podľa Procházku všetok svoj čas a energiu venovať čo najotvorenejšej diskusii a prijímanie rozhodnutí by mal odložiť na pôvodný termín, čiže september.

„Vtedy už budeme lepšie schopní posúdiť, v akej kondícii hnutie a jeho predstavitelia sú a aký typ zmeny KDH potrebuje,“ dodal Procházka.

Na predsedu zostáva jediný kandidát predsedníctva aj Rady KDH – Ján Figeľ. Na sneme však môže navrhnúť iného kandidáta ktorýkoľvek delegát. Voľba nového vedenia hnutia je hlavnou úlohou snemu. To bude viesť hnutie v najbližšom období.

Približne 350 delegátov má na sneme okrem predsedu zvoliť aj šiestich podpredsedov. Procházka podporuje zmenu stanov hnutia, ktorú navrhuje bratislavská krajská organizácia. Má ísť o zníženie počtu podpredsedov zo šiestich na troch s tým, že krajskí predsedovia by boli členmi predsedníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie