KDH verí, že Smeráci voľbou šéfa NKÚ neurobia z Fica klamára

Najvyšší kontrolný úrad
Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ po parlamentných voľbách v roku 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – KDH nestiahne svojho kandidáta na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Maroša Žilinku. Podľa informácií agentúry SITA ich k tomu nabádali z Mosta-Híd a OĽaNO, teda z poslaneckých klubov, ktoré sa pod kandidatúru podpísali.

Dôvodom má byť fakt, že Žilinka hlasy Smeru-SD nedostane. Zrejme nezíska ani hlasy poslancov, ktorí podporili jeho kandidatúru, pretože už dvaja poslanci zo Siete avizovali, že sa na voľbách nezúčastnia. Hlasy na stiahnutie kandidáta dokonca zaznievajú aj v KDH.

Žilinka má väčšinovú podporu opozície

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana je Maroš Žilinka jediný opozičný kandidát, ktorého navrhlo 60 opozičných poslancov.

„Robert Fico tvrdí, že tento post patrí opozícii, preto nevidím žiadny dôvod na stiahnutie kandidáta, ktorý spĺňa všetky odborné i morálne predpoklady. Na voľbe sa zúčastníme a verím, že poslanci za Smer neurobia z predsedu vlády klamára a podľa jeho slov zvolia jediného opozičného kandidáta Maroša Žilinku za predsedu NKÚ,“ vyhlásil Abrhan v pondelok v rozhovore pre agentúru SITA.

Opozícia by sa na voľbe nemala zúčastniť, myslí si Kráľ

Iný názor má však okresný predseda KDH v Zlatých Moravciach Miroslav Kráľ, ktorý zakladá v hnutí skupinu Ľud. „Maroš Žilinka by bol najlepší predseda NKÚ, ale za súčasnej situácie by sa opozícia na voľbe nemala zúčastniť,“ povedal v pondelok pre agentúru SITA. Podľa neho po predložení akoby ďalších opozičných kandidátov, ktorí skrývajú rôzne tajomstvá a vyvolávajú rôzne dohady, by bolo najrozumnejšie pre opozíciu, aby sa na najbližšej voľbe predsedu NKÚ nezúčastnila.

„Súčasná vláda má dostatok poslancov na voľbu predsedu NKÚ a svoje tvrdenia o zvolení opozičného kandidáta nech preukáže, nie rečami, ale skutkami. Vyhneme sa tak zbytočným prázdnym rečiam, či ten alebo onen kandidát bol alebo nebol opozičný, či bol zvolený len hlasmi vládnych poslancov, alebo či nakoniec Frešovho kandidáta volila celá opozícia,“ zdôraznil Kráľ.

Zmajkovičovú prekvapuje opozičná kritika Smeru

Poslanci Smeru-SD rozhodnú o tom, ktorého kandidáta podporia na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu v utorok pred hlasovaním na rokovaní poslaneckého klubu. Bez ich hlasov nemôže byť zvolený nový predseda NKÚ. Ako pripomenula v pondelok v rozhovore pre agentúru SITA členka predsedníctva Smeru-SD Renáta Zmajkovičová, na základe politických dohôd na začiatku volebného obdobia Smer-SD deklaroval, že funkcia predsedu NKÚ patrí opozícii. „Všetci traja kandidáti sú navrhnutí opozíciou. To, že sa nezhodli na spoločnom kandidátovi, nie je vina Smeru-SD,“ povedala.

Zmajkovičovú prekvapuje, že opozícia, ktorá kritizuje poslancov Smeru-SD za jednotu, aj keď mnohokrát nemajú identické hlasovanie, napáda opozičných kolegov, ktorí si dovolia uplatniť slobodný mandát a navrhnúť vlastných kandidátov na predsedu NKÚ.

„Smer-SD nikdy nevyzýval poslancov, aby zmenili svoje rozhodnutie alebo aby vystúpili z poslaneckého klubu. Prekážkou pre zotrvanie v poslaneckom klube je pre opozičné strany slobodný výkon poslaneckého mandátu,“ konštatovala. KDH vyzvalo Mariána Kvasničku, ktorý navrhol vlastnú kandidátku, aby svoj návrh stiahol, inak ho vylúči z klubu. Kvasnička napokon klub opustil sám.

O post predsedu NKÚ zabojujú traja kandidáti

Voľba predsedu NKÚ SR sa uskutoční v utorok 19. mája o 17:00, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14:00. Za predsedu úradu bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. KDH a ďalšie opozičné strany navrhli ako kandidáta prokurátora a bývalého štátneho tajomníka rezortu vnútra za Daniela Lipšica Maroša Žilinku, pod jeho nomináciu sa podpísalo šesťdesiat opozičných poslancov.

Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhol niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca SDKÚ-DS a bývalého šéfa SIS Karola Mitríka a Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) nominovali bývalú kvestorku Univerzity Palackého a exšéfku služobného úradu ministerstva školstva za Dušana Čaploviča a Petra Pellegriniho Henrietu Crkoňovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KvasničkaMaroš ŽilinkaPavol FrešoRenáta ZmajkovičováRobert FicoŠtefan Kuffa
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNKÚ Najvyšší kontrolný úradSMER-SD