Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Romovia
Foto: ilustračné, SITA/AP
28. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

KDH viní vládu z nečinnosti, rómska reforma vraj neexistuje

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Rómska reforma neexistuje. Na utorkovej tlačovej besede to povedali predstavitelia KDH – podpredsedníčka Miroslava Szitová, podpredseda KDH Pavol Zajac a poradca predsedu KDH Miroslav Pollák. Tvrdia, že súčasný splnomocnenec vlády Peter Pollák nerobí žiadne koncepčné opatrenia, len ad hoc populistické riešenia.

Rómska problematika je podľa nich dlhodobou, no stále slabo riešenou otázkou na Slovensku. Vláda Ivety Radičovej ponúkla Stratégiu do roku 2020, ktorá je stále platná, no súčasná vláda ju podľa KDH vôbec nenapĺňa. „Splnomocnenec vlády, ktorý na začiatku prezentoval tzv. rómsku reformu, o nej iba hovorí, ale žiadna neexistuje,“ vyhlásila podpredsedníčka kresťanských demokratov Szitová.

Navyše podľa nej splnomocnenec vlády Peter Pollák v poslednom čase tvrdí, že jeho tzv. reforma napĺňa platne schválenú Stratégiu integrácie Rómov do roku 2020. „Základná filozofia platnej Stratégie je totiž postavená na princípoch prevencie, spolupráce, spolužitia a partnerstva, na rozdiel od tzv. reformy, ktorá stojí na princípoch represie, podozrievania, donucovania, nátlaku. Reforma a stratégia sú dva rôzne mentálne svety,“ dodala Szitová.

KDH sa téme rómskej problematiky dlhodobo venuje a chce venovať aj ďalej. „Navrhovali sme zákon na odpustenie odvodov pre zamestnávateľov, ktorí prijmú do práce znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Takisto zaviesť možnosť využitia nezamestnaných na aktivačné práce aj pre štátne podniky, aby dlhodobo nezamestnaní mohli pracovať na čistení potokov, lesov, odvodňovacích kanálov. Alebo sa len vrátiť k budovaniu protipovodňových opatrení, tzv. hrádzok a suchých poldrov,“ konštatoval podpredseda KDH Pavol Zajac. Smer podľa jeho slov všetky návrhy kresťanských demokratov odmietol.

Odporúčané články

Viac ako 80 rómskych vysokoškolákov dostalo štipendium Vláda výrazne zvýši dane, kryje to vlakmi zadarmo, tvrdí KDH

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...