Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KDH: Mimoriadny snem strany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Podpredseda KDH Pavol Zajac, predseda KDH Alojz Hlina a podpredseda Milan Majerský. Foto: SITA/Marek Mrviš
15. 07. 2018 12:54 PolitikaBratislavaPolitika z lokality Bratislava od Webnoviny.skSITA Diskusia

KDH žiada dôkladne prešetriť kauzu zlého zaobchádzania s klientmi zariadenia pre seniorov

BRATISLAVA 15. júla (WebNoviny.sk) – Kresťanskí demokrati sú zhrození z informácií, ktoré naznačujú zlé zaobchádzanie so starými ľuďmi v zariadení pre seniorov a opatrovateľskej služby IRIS v Bratislave.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení KDH, hnutie požaduje, aby prípad, kde podľa medializovaných informácii neznáme lieky klientom podával neodborný personál kompetentné orgány dôkladne prešetrili a preverili aj ďalšie osoby, ktoré mali zodpovedať za správny chod zariadenia a bezpečnosť seniorov.

Nedostatočné rozdelenie kompetencií medzi úradmi

Členka predsedníctva hnutia Eva Grey zdôraznila, že ak by sa jasne doriešilo rozdelenie kompetencií medzi ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a samosprávnymi krajmi a činnosť takýchto zariadení bola priebežne kontrolovaná a monitorovaná, v budúcnosti by k podobným situáciám nedochádzalo.

„Zároveň máme obavu, aby tento prípad nebol zámienkou na diskrimináciu neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ako sa to dialo v minulosti. Existuje mnoho neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí svoju prácu robia kvalitne a s láskou voči klientom,“ dala Grey.

Obvinení neodborne podávali lieky seniorom

Policajti po niekoľkomesačnom intenzívnom vyšetrovaní obvinili dve osoby, ktoré sa dopúšťali trestnej činnosti ohrozujúcej život a zdravie osôb umiestnených v zariadení pre seniorov.

Ako začiatkom júla informoval hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff, koncom marca začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci zločinu poškodenia zdravia. Policajti po niekoľkomesačnom intenzívnom vyšetrovaní a operatívnom preverovaní vykonali a zabezpečili dostatok dôkazov oprávňujúcich vznesenie obvinenia voči konkrétnym osobám – obvinili 51-ročného Ivana B. z okresu Pezinok a 18-ročnú Vanessu P. z okresu Malacky.

„Podľa doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie obvinení od presne nezisteného času v roku 2016, až do 3. júla tohto roka v priestoroch zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby na Heydukovej ulici v Bratislave indikovali a podávali osobám umiestneným v tomto zariadení rôzne lieky a liečivá aj napriek skutočnosti, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony. Lieky podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet ako aj kvapiek pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie či spôsobiť smrť. Obvinení sa konania dopúšťali v rozpore s platnou legislatívou upravujúcou túto činnosť, konkrétne v rozpore so zákonom o zdravotníckych pomôckach, zákonom o zdravotnej starostlivosti, zákone o sociálnych službách, zákone o živnostenskom podnikaní ako aj viacerých vyhlášok Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky,“ informovala polícia.

Policajti zároveň vykonali domovú prehliadku v priestoroch zariadenia na Heydukovej ulici v Bratislave, v rámci ktorej zaistili väčšie množstvo rôznych liečiv ako aj rôznych listinných dôkazov. Počas prehliadky na základe súhlasu prokurátora zadržali v súčasnosti už obvinené dve osoby

Odporúčané články

Mladí ľudia majú väčší záujem o druhý pilier, negarantované fondy majú vyšší výnos Odborári začali s petíciou za referendum o dôchodkovom strope, zastavia ju len v jednom prípade

Neprehliadnite

Nebudem sa zapájať do špinavých politických hier, reaguje prezident Kiska na Ficove slová Suárez z FC Barcelona, ale aj Cavani či Godín. Slovensko v Bratislave vyzve Uruguaj Video: Rusko otestovalo nový podvodný jadrový dron Poseidon, radary nepriateľa ho nezachytia Matečná sa ostro pustila do protestujúcich farmárov, ide o neúspešných politikov a podozrivých v kauzách Sulík, Matovič a Kollár vniesli do politiky psychopatiu. Danko kritizoval aj Remišovú a protest farmárov Foto: Protestujúci farmári zablokovali dopravu v Bratislave (aktualizované) Zvýšenie minimálnej mzdy môže ohroziť aj pracovné miesta Slovákov, varujú priemyselné firmy Orbánove predvolebné plagáty sú z úplne iného vesmíru, Timmermans kritizuje kampaň v Maďarsku
string(356) ", , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Politika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.