Kedy sa otvoria kaviarne a reštaurácie? Na terasách si kávičku vychutnáme možno už čoskoro

Kaviareň, terasa, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Od pondelka 19. apríla sa na Slovensku uvoľnili viaceré opatrenia, pretože situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa zlepšuje.

Skúsenosti z terénu

Reštaurácie a kaviarne však zatiaľ zelenú nedostali. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na sociálnej sieti Facebook, s ich otvorením sa nechceli unáhliť.

Viac o téme: Koronavírus

„V prípade gastroprevádzok sme ešte chvíľu počkali, pretože skúseností z terénu nám ukázali, že ľudia nemali na tvári rúško takmer počas celého pobytu pri stole, nielen pri jedení a pití,“ vysvetlili hygienici.

Uvoľňovanie prináša zvýšenú mobilitu

Prevádzky verejného stravovania tak naďalej môžu fungovať len cez predaj jedál zabalených so sebou alebo formou donáškovej služby.

„Uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí, a s tým je spojené riziko, i keď aj počas uvoľňovania sú nastavené patričné protiepidemické opatrenia,“ uviedli hygienici s tým, že z tohto dôvodu neboli otvorené všetky prevádzky naraz v jednom okamihu.

Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v tejto oblasti, ak hovoríme napríklad o fungovaní terás, napríklad v horizonte dvoch týždňov a približne s tak nastavenými podmienkami, ako tomu bolo minulý rok,“ informuje, ale s upozornením, že je potrebné, aby sa epidemiologická situácia naďalej zlepšovala a aby boli dodržiavané nastavené protiepidemické opatrenia pre fungovanie prevádzok a hromadných podujatí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR