Kennedyho centrum ocení Dustina Hoffmana i Led Zeppelin

Dustin Hoffman
Foto: SITA/AP
Ledd Zepelin
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Kennedyho centrum si v rámci 35. ročníka udeľovania svojich cien uctí sedem osobností zo sveta kultúry.

Ako v stredu uviedli vo vyhlásení pre médiá, tento rok vybrali oscarového herca Dustina Hoffmana, moderátora Davida Lettermana, troch žijúcich zakladajúcich členov rockovej skupiny Led Zeppelin, bluesmana Buddyho Guya a ruskú primabalerínu Nataliu Makarovú.

„Sedem osobností, ktoré tento rok ocení Kennedyho centrum, svojím výnimočným talentom, kreativitou a húževnatosťou významne prispelo ku kultúrnemu životu nášho národa i celého sveta,“ vysvetlil predseda centra David Rubenstein.

Ako ďalej doplnil, Buddy Guy je „bluesovým titanom“ s obrovským vplyvom na každého, kto v ostatnom polstoročí niekedy zobral do ruky elektrickú gitaru.

„Neúnavné odovzdanie sa Dustina Hoffmana rozmanitému množstvu úloh z neho urobilo jedného z najvšestrannejších hercov tejto a akejkoľvek inej generácie. David Letterman je jednou z najvplyvnejších osobností v histórii televízie, ktorý svojím nekonvenčným humorom a šarmom zabával celú generáciu divákov večerných šou. Skutočné umelecké majstrovstvo Natalie Makarovej rozpálilo pódiá najlepších baletných spoločností na svete a posúva sa ďalšej generácii tanečníkov. John Paul Jones, Jimmy Page a Robert Plant z Led Zeppelin zmenili zvuk rock’n’rollu svojou lyrickosťou a inovatívnymi štruktúrami piesní, pričom ho skombinovali s blues a vytvorili základy pre nespočetné množstvo rockových kapiel,“ vyhlásil.

Slávnosť, počas ktorej si uctia každého z ocenených ich kolegovia a fanúšikovia, sa bude konať 2. decembra v budove opery Kennedyho centra. Na ceremoniáli sa zúčastnia aj prezident Barack Obama a jeho manželka. Správna rada centra vyberá každý rok ocenených na základe ich prínosu americkej kultúre.

V minulých rokoch si ceny Kennedyho centra vyslúžili napríklad Meryl Streep, Morgan Freeman, Martin Scorsese, Johnny Cash, Andrew Lloyd Webber, Plácido Domingo, Clint Eastwood, Elton John, Kirk Douglas, Barbra Streisand, Oprah Winfrey, Neil Diamond, Paul McCartney, Robert De Niro alebo Steven Spielberg.

Informácie zverejnila webstránka www.kennedy-center.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBarbra StreisandClint EastwoodDustin HoffmanElton JohnJimmy PageMartin ScorseseMeryl StreepMorgan FreemanOprah WinfreyPaul McCartneyPlácido DomingoRobert De NiroRobert PlantSteven Spielberg