Kéry naskočil na vlnu proruskej propagandy, za šírenie klamstiev by mal skončiť ako šéf zahraničného výboru

Zľava: Poslanci parlamentu za stranu Smer-SD Robert Fico a Marián Kéry. Foto: SITA/Branislav Bibel

Predseda strany Spolu a poslanec Národnej rady SR Miroslav Kollár v piatok do parlamentu predložil návrh na odvolanie šéfa Zahraničného výboru NR SR Mariána Kéryho (Smer-SD).

Dôvodom má byť dlhodobé verejné spochybňovanie oficiálnej zahraničnej politiky Slovenska, jej predstaviteľov a inštitúcií a opakované šírenie lží a zavádzanie o tvorbe, výkone a súvislostiach zahraničnej politiky Slovenska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Kéry šíri ruskú propagandu

Vo viacerých verejných vystúpeniach ako predseda zahraničného výboru v súvislosti s konfliktom na Ukrajine mal Kéry komunikovať stanoviská zhodné s ruskou vojenskou propagandou a v rozpore s bezpečnostno-politickými záujmami Slovenska. Informoval o tom Rastislav Hauliš zo strany Spolu.

„V deň, keď Slovenská republika darovala Ukrajine obranný systém S-300, je čas vysporiadať sa aj s predstaviteľmi ruskej piatej kolóny v oficiálnych štruktúrach Slovenskej republiky. Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry je funkčne jedným z jej najvýznamnejších predstaviteľov. Ako predseda výboru si zjavne „nevšimol“ správy našich spravodajských služieb o ruskej špionáži voči SR. Ignoroval informácie o hybridných útokoch Ruska na naše štátne inštitúcie a naše ukotvenie v EÚ a NATO. A aj napriek tomu, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu a zaradilo Slovensko na zoznam svojich nepriateľov, je podľa Kéryho Ruská federácia stále naším priateľom,“ uviedol Miroslav Kollár.

Poslanec Smeru opakovane klamal

Kéry mal podľa strany Spolu napríklad klamať v relácii RTVS O 5 minút 12, keď spomenul, že pokiaľ sa ruské vojská nepriblížili k ukrajinskej hranici, nikto nebol ochotný viesť s Moskvou žiadny dialóg.

Daný výrok mal byť overený nezávislým fact-checking systémom Demagog.sk, ktorý konštatoval, že ide o nepravdivý výrok, nakoľko dialóg medzi Ukrajinou a Ruskom, ako aj medzi Európskou úniou a Ruskom prebiehal a prebieha neustále.

Problematickým má byť tiež prebratý komunikačný naratív ruskej vojnovej propagandy, keď v relácii RTVS Sobotné dialógy tvrdil, že Slovensko by odovzdaním protiraketového systému S-300 Ukrajine bolo zatiahnuté do vojenského konfliktu.

Marián Kéry je podľa Miroslava Kollára tiež jedným z oficiálnych predstaviteľov, ktorý spochybnil vyhostenie 35 ruských diplomatov zo Slovenska. Rozhodnutie slovenskej diplomacie mal tiež verejne označiť za aplikáciu princípu kolektívnej viny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KéryMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySPOLU – občianska demokracia