Kim Čong-un bol extrémne nahnevaný, nešetril kritikou za nedokončenú elektráreň

Kim Čong un
Kim Čong-un ostro skritizoval miestnych predstaviteľov za zmeškaný stavebný projekt. Foto: SITA/AP

SOUL 17. júla (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un ostro skritizoval miestnych predstaviteľov za zmeškaný stavebný projekt. Informovali o tom štátne médiá. Je to pritom neobyčajný krok, keďže správy o Kimovej kritike funkcionárov zvyčajne nezverejňujú.

Kim kritikou nešetril počas svojej cesty na miesto výstavby elektrárne na severovýchode krajiny. Po tom, ako ho tamojší predstavitelia oboznámili s projektom a jeho meškaním, bol politik „bez slov“ a „extrémne nahnevaný“, píše Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA).

Kim upozornil na to, že kabinet stanovil projekt ako taký, ktorý by sa mal urýchliť. Skritizoval predstaviteľov provincie a okresu za to, že mu o situácii neposlali list,“ dodáva KCNA. Vybudovanie elektrárne nariadil začiatkom 80. rokov minulého storočia zakladateľ Severnej Kórey Kim Il-song, starý otec Kim Čong-una.

Za uplynulé týždne je to pritom druhý raz, čo Kim v súvislosti s hospodárskym vývojom v krajine nešetril kritikou, pripomína agentúra AP. Začiatkom júla počas návštev dvoch textilných tovární skritizoval funkcionárov za nedostatočnú údržbu budov, zlyhanie v modernizácii produkčných liniek či nedostatok odbornosti a ďalšie problémy.

Podľa expertov má Kim, ktorý je horlivý pripísať si ekonomické zisky, možno v úmysle obviniť predstaviteľov za problémy v hospodárstve predtým, ako začne s novou politikou v tejto oblasti. „Zaviazal sa, že jeho ľudia si už nebudú uťahovať opasky, takže zodpovednosť prevádza na predstaviteľov obvinených z nedbanlivosti,“ skonštatoval profesor Koh Ju-hwan z univerzity Dongguk v juhokórejskom Soule. Severná Kórea patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un