Kim Čong-un je podľa Trumpa čestný a otvorený človek, ešte nedávno ho však častoval nadávkami

Donald Trump, Melania Trump
Americký prezident Donald Trump a Melania Trumpová sa chystajú privítať francúzskeho prezidenta Macrona s manželkou v Bielom dome 24. apríla 2018 Foto: SITA/AP

WASHINGTON 24. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že severokórejský vodca Kim Čong-un je „veľmi otvorený a veľmi čestný“. Severná Kórea si podľa Trumpa praje, aby sa summit so Spojenými štátmi konal čím skôr. Trump to vyhlásil v utorok počas štátnej návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vo Washingtone.

Trumpove výroky na adresu Kima Čong-una ostro kontrastujú s jeho vyjadreniami spred niekoľkých mesiacov, keď severokórejského vodcu takmer dennodenne častoval prostredníctvom Twittera nadávkami.

Vzťahy medzi Južnou Kóreou a Spojenými štátmi na jednej strane a komunistickou Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) na druhej sa v posledných týždňoch výrazne zlepšili a KĽDR dokonca signalizuje ochotu zbaviť sa svojho jadrového programu.

Stále je to však najtvrdšia diktatúra na svete, ktorá podľa mnohých svedectiev naďalej zabíja vlastných občanov za politicky nepohodlné názory. Severokórejský režim väzní okolo 200-tisíc ľudí v pracovných táboroch, kde podľa odhadov Amnesty International zahynie hladom či vyčerpaním okolo 10-tisíc Severokórejčanov ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un