Kim Čong-un nechal od nástupu k moci popraviť už 340 ľudí

Kim Čong un
Foto: archívne, SITA/AP

SOUL 29. decembra (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un za päť rokov od svojho nástupu k moci nechal popraviť už viac ako 300 ľudí, z veľkej časti vysokých štátnych predstaviteľov. Vyplýva to zo zverejnených odhadov juhokórejského Inštitútu pre stratégiu národnej bezpečnosti (INSS).

Popravy využíva na upevnenie moci

Podľa expertov zo Soulu v poradí tretí člen vládnucej kimovskej „dynastie“ využíva popravy na upevnenie svojej moci. Od roku 2011 vykonali v stalinistickej KĽDR približne 340 popráv, pričom v 140 prípadoch išlo o vysokopostavených vládnych a straníckych činiteľov.

Len v auguste tohto roku nechal Kim popraviť dvoch predstaviteľov. Jeden z nich sa údajne previnil tým, že zaspal počas oficiálneho rokovania a druhý predložil projekt, ktorým sa vodca cítil ohrozený. Najvyšší trest bol údajne v oboch prípadoch vykonaný brutálnym spôsobom za použitia protilietadlovej zbrane, napísali noviny Independent.

Podľa analytikov sa vláda Kim Čong-una aj na severokórejské pomery vyznačuje mimoriadnou krutosťou. Len v roku 2014 nechal popraviť okolo 50 činiteľov odsúdených za rozličné obvinenia, od korupcie až po sledovanie zakázaných juhokórejských seriálov.

Nechal zabiť aj vlastného strýka

Pred troma rokmi sa týmto spôsobom zbavil aj svojho vlastného strýka a niekdajšieho druhého muža režimu Čang Song-tcheka, ktorého odsúdili za údajnú vlastizradu. Za ostatných päť rokov Kim Čong-un nechal päťkrát vymeniť ministra obrany, zatiaľ čo jeho otec za 17 rokov svojej vlády len trikrát, aj to v dvoch prípadoch z dôvodu úmrtia.

Kim Čong-un podľa analytikov dlhodobo likviduje „starú gardu“ prominentov, ktorí boli pri moci počas vlády jeho otca Kim Čong-ila. Činy, ktorých sa mali dopustiť, sú pritom – v súlade s bežnou praxou totalitných režimov – zjavne vykonštruované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un