Kiná potešia milovníkov napätia i rodiny s deťmi

|
| Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Sériu októbrových filmových noviniek uzavrie vo štvrtok 27. októbra posledná pätica premiér – štyri v bežnej kinodistribúcii a jedna vo filmových kluboch.

Hviezdne obsadený triler Dlh

Triler Dlh v réžii Johna Maddena prichádza do slovenských kín so sloganom Každé tajomstvo niečo stojí. O scenár snímky, v ktorej si podávajú ruky minulosť a súčasnosť, pravda a lož, a pocit viny je silnejší než pud sebazáchovy, sa postarali Matthew Vaughn a Jane Goldman.

„ Málokedy dostanete do rúk tak prepracovaný a inteligentný príbeh, ktorý navyše pracuje s nesmierne širokou škálou emócií,“ povedal o scenári Madden, ktorému sa zapáčila aj hra s divákmi, ktorých môže po celý film držať v neistote. Pre snímku kombinujúcu emocionálne vypäté scény s čistou akčnou jazdou, ktorej hrdinovia v príbehu vystupujú v dvoch rôznych časových rovinách, potreboval Madden výnimočných hercov. Mladšie verzie troch hlavných hrdinov si zahrali Jessica Chastain, Sam Worthington a Marton Csokas, zatiaľ čo ich staršie podoby stvárnili oscarová Helen Mirren, Tom Wilkinson a Ciarán Hinds.

Traja mladí agenti Mossadu Rachel Singer (Jessica Chastain), David Peretz (Sam Worthington) a Stephan Gold (Marton Csokas) sa v roku 1965 vrátili domov ako hrdinovia po tom, čo vo východnom Berlíne úspešne vystopovali a zabili nacistického vojnového zločinca – bývalého doktora z Osvienčimu.

V súčasnosti majú už vyslúžilí agenti Mossadu Rachel (Helen Mirren), David (Ciarán Hinds) a Stephan (Tom Wilkinson) status národných ikon, dcéra Rachel o nich dokonca napísala knihu. Oni však zúfalo trpia pod ťarchou tajomstva, ktoré sa zaviazali nikdy neprezradiť. Pred tridsiatimi rokmi sa totiž v Berlíne odohrala iná dráma ako tá, ktorú neskôr prezentovali verejnosti. Dôkazom môže byť informácia, že muž, ktorého mali vtedy zabiť, sa vraj pred pár mesiacmi objavil živý a na pokročilý vek relatívne zdravý v nemocnici na Ukrajine.

Adaptácia Connellyho Advokáta zo zadného sedadla

Obhajca
Foto: MagicBox Slovakia

Triler Obhajca v réžii Brada Furmana je adaptáciou románu The Lincoln Lawyer Michaela Connellyho z roku 2005. V slovenčine táto kniha vyšla v roku 2006 pod názvom Advokát zo zadného sedadla. Scenár podľa literárnej predlohy napísal John Romano.

Hlavnou postavou je Michael “Mick” Haller (Matthew McConaughey), charizmatický trestný právnik pôsobiaci v Los Angeles. Jeho kanceláriou je zadné sedadlo jeho auta Lincoln Continental.

Po tom, čo väčšinu svojej kariéry venoval obrane drobných kriminálnikov, dostane z ničoho nič svoj veľký životný prípad. Má obhajovať bohatého playboya z Beverly Hills (Ryan Phillippe), ktorý je obvinený z pokusu o vraždu. To, čo sa zo začiatku javí ako jasný prípad s veľkým finančným výnosom, sa však rýchlo zmení v neľútostný súboj dvoch právnických majstrov manipulácie.

Rozprávkový horor

Nebojte sa tmy
Foto: Miramax Film Corp. Foto: Miramax Film Corp.

Horor Nebojte sa tmy vznikol podľa rovnomenného televízneho filmu z roku 1973. Scenár snímky, ktorá je režisérskym debutom tvorcu komiksov Troya Nixeyho napísali Guillermo del Toro a Matthew Robbins. Del Toro na snímke spolupracoval aj ako producent.

Pôvodný film režíroval John Newland, autorom scenára bol Nigel McKeand a hlavné úlohy si zahrali Kim Darby a Jim Hutton.

Alex (Guy Pearce) sa spolu so svojou osemročnou dcérou Sally (Bailee Madison) a priateľkou Kim (Katie Holmes) presťahuje do starobylého vidieckeho sídla na Rhode Islande. Zvedavá Sally čoskoro objaví tajomnú pivnicu so zapečateným krbom, odkiaľ počuje zvláštne hlasy volajúce jej meno. Neodolá, krb otvorí a z jeho útrob vypustí nebezpečné bytosti.

Ekologické posolstvo animovaných žralokov z Malajzie

Žraloky na súš(h)i
Foto: Forum Film Slovakia

Malajziský animovaný rodinný film Žraloky na súš(h)i uvedú kiná v slovenskom dabingu. Snímka v réžii Auna Hoe Goua hovorí o dvoch žraločích kamarátoch – malom Pupovi a veľkom Júliovi. Po tom, čo pytliaci ukradnú z ich útesu žraločie vajíčka do gurmánskych reštaurácií, rozhodne sa malý Pup postarať o nápravu a vydá sa na súš, aby vajíčka zachránil.

Július sa však začne o svojho kamaráta báť a tak sa vydá za ním v špeciálnom robotickom obleku, ktorý udržuje svojho pasažiera vo vode. Po tom, ako sa Július ocitne na súši, nájde si nevšedných spojencov – skupinu štyroch sliepok a kokosového kraba. Medzitým sa k vodnému svetu blíži škvrna jedovatého odpadu z neďalekej továrne, ktorá smeruje k útesu a zabíja všetko, čo jej príde do cesty.

V slovenskom znení sa predstavia Zuzana Porubjaková (Pup), Ivan Šándor (Július), Táňa Radeva (korytnačka Mertle), Juraj Predmerský (chobotnica Octo) a ďalší.

Po Českom sne prichádza Český mír

Český mír
Foto: ASFK

Pred rokmi nalákali stovky ľudí na neexistujúcí hypermarket a nakrútili provokatívny dokument Český sen (2004), ktorý vzbudil veľký ohlas a získal množstvo ocenení po celom svete. Teraz prichádzajú režiséri Vít Klusák a Filip Remunda s dokumentárnou komédiou o americkom radare Český mír.

Český mír s Českým snom nespája len slovo v názve. „Sú si až komicky podobné pointou: toľko humbugu, potlačeného novinového papiera, kriku a vášní kvôli chimére. V Českom sne sa dav hnal k plachte v domienke, že sa za ňou ukrýva nákupný raj. A vo filme Český mír sa obidva tábory vášnivo hádali o niečo, čo Obama v krátkom polnočnom telefonáte ako mávnutím prezidentského prútika zrušil. Kafka i Hašek by sa podľa nás náramne bavili, keby to mohli zažiť,“ myslia si tvorcovia. „Všetci o radare čítali alebo počuli, my sme ale boli pri tom a s kamerou zaznamenali nevídané“, hovoria tvorcovia s tým, že „je oslobodzujúce zasmiať sa politikom zahľadeným do seba, aj sami sebe“.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bontonfilm.sk, www.magicboxslovakia.sk, www.continental-film.sk, www.hce.cz, www.csfd.cz a asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guillermo del ToroHelen MirrenJessica Chastain