Kiná ukážu lov lososov v Jemene aj akčnú Snehulienku

Lososy v Jemene
Foto: CBS Films

Filmový máj vo štvrtok uzavrie posledná séria noviniek. Návštevníci a návštevníčky slovenských kín sa môžu tešiť na romantickú drámu Lososy v Jemene, fantasy Snehulienka a lovec, dobrodružný film Gombíková vojna, rodinnú komédiu Tady hlídám Já, belgicko-francúzsku snímku Víla a českú klubovú novinku Príliš mladá noc.

Ewan McGregor uskutočňuje šialený plán bohatého šejka

Snímka Lososy v Jemene režiséra Lasseho Hallströma je romantický príbeh zo súčasnosti inšpirovaný rovnomenným románom Paula Tordaya. Scenár napísal držiteľ Oscara Simon Beaufoy.

Hlavnou postavou je doktor Alfred Jones (Ewan McGregor), introvertný vedec pracujúci na ministerstve rybolovu, ktorého každodenná realita spočíva v rutinnej práci. Život sa mu však náhle prevráti hore nohami, keď ho poveria projektom v Jemene. Rybolovom posadnutý šejk (Amr Waked) totiž sníva o takmer nemožnom – naplniť miestne vyschnuté korytá riek vodami plnými lososov.

Keď sa o šejkovom pláne dozvie obávaná hovorkyňa premiéra Patricia Maxwell (Kristin Scott Thomas), bažiaca po dobrých správach z tamojšej oblasti, nemôže ju nič zastaviť a poverí Alfreda, aby na projekt dohliadal. Pre racionálne uvažujúceho a trochu staromódneho vedca je však myšlienka chovať lososy v Jemene na hranici šialenstva.

Charizmatický šejk ho však nakoniec presvedčí. Navyše sa mu zapáči jeho obchodná zástupkyňa Harriet Chetwode-Talbot (Emily Blunt), nežná a okúzľujúca anglická kráska, ktorá ho na ceste do Jemenu sprevádza.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 74% (321 hodnotení)

www.imdb.com: 7,0 z 10 (hodnotenia 3 609 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 68% (133 recenzií) / užívatelia – 72% (36 981 hodnotení)

Odvážna Snehulienka zachraňuje seba i kráľovstvo

Snehulienka a lovec
Foto: Universal Pictures

Snehulienka a lovec je výpravnou dobrodružnou fantasy, ktorá podľa režiséra Ruperta Sandersa zodpovedá pôvodnej verzii bratov Grimmovcov viac ako obľúbená animovaná disneyovka z roku 1937. O scenár nového spracovania klasickej rozprávky sa postarali Evan Daugherty, John Lee Hancock a Hossein Amini.

„Aj keď má originál iba sedem stránok, je to príbeh až biblických rozmerov s množstvom skrytých významov. Súčasne je velmi temný. Chápem, prečo ho Disney pre rodinné publikum prerozprával. My sa vlastne vraciame ku koreňom,“ prezradil Sanders.

Mocná čarodejnica Ravenna (Charlize Theron) sa lsťou votrela do priazne kráľa prosperujúcej a mocnej ríše, ktorý z nej čoskoro urobí kráľovnú a potom zomrie. Ravenne ale podľa proroctva kúzelného zrkadla stojí v šťastí nevlastná dcéra Snehulienka (Kristen Stewart) a posadnutosť vlastnou krásou, ktorú by si rada uchovala navždy. Všetky problémy by vyriešila Snehulienkina smrť, lenže dievčina ušla z domáceho väzenia do Temného lesa, odkiaľ sa ešte nik živý nevrátil.

Kráľovná ale potrebuje mať istotu, a tak si najme odvážneho lovca (Chris Hemsworth), ktorý dostane za úlohu ju vystopovať a priviesť späť. Jeho vražednú misiu komplikujú nielen čudní obyvatelia lesa, ale aj to, že Snehulienka nie je len taká obyčajná dievčina. Pokoja pri práci lovcovi nepridáva ani statočný princ (Sam Claflin), ktorý má pre ňu slabosť už od detstva, a najmä partia siedmich trpaslíkov, ktorí vedia dobre narábať so sekerou a uvedomujú si, že so Snehulienkou im svitla nádej na záchranu temnotou zmietanej ríše.

Vo filme si zahrali aj Ian McShane, Toby Jonbes, Nick Frost, Eddie Marsan, Bob Hoskins a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 71% (47 hodnotení)

www.imdb.com: v čase našej uzávierky nebolo k dospozícii

www.rottentomatoes.com: kritici – 83% (6 recenzií) / užívatelia – v čase našej uzávierky nebolo k dospozícii

Gombíková vojna znovu a inak

Gombíková vojna
Foto: Hollywood Classic Entertainment

Dobrodružný film Gombíková vojna v réžii Christopha Barratiera je najnovšou adaptáciou rovnomenného románu Louisa Pergauda z roku 1912. Knihu už pritom spracovali do troch filmov (Vojna chlapcov, 1936; Gombíková vojna, 1962 a Gombíková vojna, 1994), pričom v roku 2011 vznikla okrem Barratierovej verzie aj ďalšia v réžii Yanna Samuella.

Na scenári adaptácie, ktorá sa tentoraz odohráva v roku 1944, s režisérom Barratierom spolupracovali Stéphane Keller, Thomas Langmann a Philippe Lopes-Curval.

Zatiaľ čo krajinou otriasajú udalosti druhej svetovej vojny, v malej francúzskej dedinke v ústraní sa hrajú na vojnu deti, pretože tu spolu odjakživa nemilosrdne zápasia dve susedné dediny – Longeverne a Velrans. Ich vojna však naberie nečakaný spád – všetkým zajatcom z oblečenia odtrhnú všetky gombíky, takže odchádzajú obnažení, porazení a potupení. Spor od tejto chvíle dostal názov „gombíková vojna“ a zvíťazí v ňom dedina, ktorá získa viac gombíkov.

Vo filme si zahrali napríklad Laetitia Casta, Guillame Canet, Kad Merad, Gérard Jugnot, Jean Texier, François Morel, Ilona Bachelier, Marie Bunel, Clément Godefroy a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 64% (120 hodnotení)

www.imdb.com: 5,8 z 10 (hodnotenia 340 používateľov)

www.rottentomatoes.com: v čase našej uzávierky nebolo k dospozícii

Juraj Šajmovič sa vracia k tradícii českých rodinných komédií

Tady hlídám já
Foto: Road Movies/Kamil Rodinger

Tady hlídám Já je rodinným filmom pre všetky generácie, ktorý chce nadviazať na úspešné české komédie. Jeho poslaním podľa tvorcov nemá byť iba dobre pobaviť diváka, ale otvoriť v ňom i emocionálnu rovinu chápania medziľudských vzťahov. Má ukázať aj to, ako sa dieťa môže cítiť v spoločnosti osamotené, i keď sa blízki navonok o neho veľmi pozorne starajú.

O réžiu snímky sa postaral Juraj Šajmovič, ktorý je tiež autorom námetu a spolu s Petrou Ušelovou a Petrom Kazdom aj spoluautorom scenára.

Hlavnú líniu filmu tvorí príbeh Kačenky (Veronika Divišová) a jej psa Huga. Hugo je jazvečík, ktorého Kačenke zohnal dedko Mojmír. On je ako jediný presvedčený o tom, že jeho vnučka nepotrebuje „prášky na hlavu“, ale len dobrého kamaráta. Inými slovami, Mojmír (Pavel Nový) „objavil“ prospešnosť canisterapie. Osemročná Kačenka totiž trpí syndrómom ADHD (porucha sústredenia a hyperaktivita prejavujúca sa v podobe nepozornosti, zábudlivosti, neustáleho pohybu, takže sa dieťa môže okoliu zdať ako zlé a nevychované).

Vo filme si zahrali aj Lukáš Vaculík, Jitka Ježková, Vladimír Javorský, Iva Pazderková, Simona Stašová, Klára jandová a Lukáš Latinák.

HODNOTENIE

v čase našej uzávierky nebolo k dospozícii

Čarovne bláznivá filmová šou

Víla
Foto: Laurent Thurin-Nal

Trojica filmových tvorcov Dominique Abel, Fiona Gordon a Bruno Romy sa vracia na filmové plátna s dramatickou i bláznivou snímkou Víla.

Trojlístok scenáristov, režisérov a hercov je pritom známy už spoluprácou na filmoch Ľadovec (2005) a Rumba (2008), ktoré súčasné filmové publikum zaujali prvkami grotesky.

Dom (Dominique Abel) pracuje na nočných smenách v malom hoteli blízko priemyselného prístavu Le Havre. Jednej noci príde do hotela žena (Fiona Gordon), ktorá nemá žiadnu batožinu ani topánky.

Volá sa Fiona a tvrdí, že je vílou, ktorá mu môže splniť tri priania. Dve z Domových prianí splní, potom však záhadne zmizne. Dom, ktorý sa do nej na prvý pohľad zamiloval, preto po nej začne pátrať.

https://youtube.com/watch?v=Way2ILKY3JE

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 69% (128 hodnotení)

www.imdb.com: 6,3 z 10 (hodnotenia 455 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 100% (26 recenzií) / užívatelia – 58% (1 240 hodnotení)

Snímka, v ktorej sa dospelí i deti sami priviedli do trápnej situácie a nevedia si s ňou rady

Príliš mladá noc
Foto: ASFK

Česká dráma Príliš mladá noc prináša príbeh o dvoch dvanásťročných chlapcoch, ktorí sa deň po Silvestri náhodne ocitnú na zvláštnej oslave v byte mladej ženy a v spoločnosti dvoch dospelých mužov.

Deti sa v byte zabudnú a prežívajú svoje prvé stretnutie s láskou a sexualitou, prestanú vnímať čas a neuvedomia si ani, že ich už doma hľadajú a možno po nich pátra aj polícia. Tento intímny a aktuálny príbeh autenticky, až surovo zobrazuje súčasné partnerské vzťahy, pričom nekompromisne odkrýva ich prázdnotu. Deti sa v tejto snímke dostávajú do situácií, pred ktorými by mali byť aspoň podľa našich spoločenských zvykov chránené.

Film 27-ročného nádejného slovinského režiséra Olma Omerzu, absolventa pražskej FAMU, vznikol podľa pôvodného scenára Bruna Hájka, ktorý potom spoločne prepisovali v trojici s Jakubom Felcmanom. Statickú a mierne napätú atmosféru snímky, v ktorej sa dospelí i detskí hrdinovia sami priviedli do trápnej situácie a nevedia si s ňou rady, ocenili kritici i verejnosť.

Príliš mladá noc bola jediným českým filmom, ktorý uviedli na prestížnom filmovom festivale Berlinale 2012 v sekcii Forum.

Zahrali si v ňom Martin Pechlát, Jiří Černý, Natálie Řehořová, Vojtěch Machuta, Jan Vaši, Milan Mikulčík a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 50% (86 hodnotení)

Informácie pochádzajú z webových stránok www.forumfilm.sk, bontonfilm.sk, www.continental-film.sk, www.magicboxslovakia.sk, filmeurope.sk a asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš LatinákLukáš Vaculík