Kiska: Ak Európa bude jednotná, nik a nič ju nezničí

Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska si na francúzske veľvyslanectvo Bratislave prišiel uctiť obete piatkového teroristického útoku. Bratislava, 14. november 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Európu nikto a nič nezničí, ak bude jednotná a bude stáť za svojimi hodnotami a bezpečnosťou.

„Práve dnešná doba, práve takéto udalosti, práve takýto otrasný zážitok nám ukazuje, že práve dnes musíme byť ako Európa jednotní. Musíme stáť spolu. Ak sa postavíme spolu a spolu budeme jasne, rozhodne, ale s chladnou hlavou stáť za našimi hodnotami, za našou bezpečnosťou, tak nás nik a nič neodstraší, nik a nič nás nezničí,“ povedal v sobotu prezident Andrej Kiska po tom, ako prišiel vyjadriť sústrasť na francúzske veľvyslanectvo v Bratislave pozostalým po nočných teroristických útokoch v Paríži.

Na znak solidarity s Francúzskom sú vlajky na prednom nádvorí Prezidentského paláca stiahnuté na pol žrde. „Včera prežil Paríž noc hrôzy. Chcem vyjadriť moju hlbokú, úprimnú sústrasť pozostalým po tragickom teroristickom útoku. Úprimnú sústrasť celému francúzskemu ľudu, Francúzsku, ktoré opäť zažilo teroristický útok. Sme rozhorčení, sme zdesení a sme smutní,“ vyslovil sa Kiska.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Teroristi podľa jeho slov znova zaútočili, aby rozosievali atmosféru strachu, atmosféru chaosu a obáv. „Francúzsky prezident označil tento teroristický útok za útok organizovaný teroristickou armádou zo zahraničia. Sú to presne tí istí ľudia, ktorí útočia na celom svete, sú to presne tí istí ľudia, ktorí zaútočili v Paríži, kvôli ktorým utekajú milióny zo svojich domovov. Sú to tí ľudia, ktorí útočia na nevinných ľudí bez ohľadu na ich rasu či náboženstvo,“ konštatoval prezident.

Kiska sa na francúzskom veľvyslanectve podpísal do kondolenčnej knihy a zapálil sviečku za obete teroristických útokov v Paríži.

„V takýchto tragických momentoch potrebujeme podporu a priateľstvo slovenských priateľov,“ poďakoval za kondolencie slovenskej politickej elity Francúzsku veľvyslanec Didier Lopinot. „Bojujeme proti terorizmu, pretože bojuje proti našim hodnotám, našej spoločnosti, našej demokracii. Ale dnes chceme myslieť na obete útokov, na ich bolesť a bolesť pozostalých. Ďakujeme Slovensku za jeho priateľstvo,“ uzavrel francúzsky veľvyslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska