Kiska, Danko a Pellegrini sa zhodli, že Československo bolo významné pre rozvoj dnešnej krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Andrej Kiska, Andrej Danko
Predseda vlády Peter Pellegrini (vľavo), prezident Andrej Kiska (vpravo hore) a predseda NR SR Andrej Danko. Foto: SITA/koláž Webnoviny.sk

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Vznik Československa bol úžasným okamihom, bola to nejednoduchá cesta, ktorou sme prešli, a keby vtedy nevzniklo, určite by naše dva štáty neboli v takejto podobe, malo to veľký dopad na rozvoj, konštatoval prezident SR Andrej Kiska v špeciálnej diskusii k 100. výročiu vzniku Československa v relácii RTVS O 5 minút 12.

Podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka sme dnes vyzretý národ, ktorý vie žiť s menšinami, ale malo to svoj priebeh, mohli sme si rozvíjať svoju identitu a vytvorilo podmienky rastu novej politickej elity. Predseda vlády Peter Pellegrini tvrdí, že to bol zlomový a kľúčový moment pre zachovanie slovenského národa. Traja najvyšší ústavní činitelia sa v relácii zhodli, že spolužitie v Československu bolo významné pre rozvoj dnešnej krajiny.

Funkčný a dobrý systém

Pokiaľ ide o ponaučenie zo systému, ktorý platil za prvej Československej republiky, prezident Kiska konštatoval, že parlamentná demokracia sa ukázala ako systém, ktorý je funkčný a dobrý. „Historicky horšie obdobie Slovenska však ukázalo, že sa často mýli demokracia s diktatúrou väčšiny. Diktatúra väčšiny, žiaľ, sa často zvrtne, niekto, kto voľby vyhrá, má pocit, že by tú krajinu vlastnil a vtedy dochádza to, po čom volal Masaryk – demokraciu máme, ale majme tam aj demokratov. Každý, kto vyhrá voľby, musí myslieť aj na tých, kto voľby nevyhrá, zastupovať krajinu ako takú. Tmavé obdobie mečiarizmu, ktoré sme mali, bolo presne ukážkou toho, ako sa dokáže aj parlamentná demokracia určitým spôsobom zvrtnúť a ukázať sa ako nedemokratická,“ podotkol prezident.

Podľa premiéra Pellegriniho parlamentná demokracia prežila aj napriek tomu, že Slovensko za tých sto rokov prešlo aj totalitnými obdobiami a keď sa skončili, vždy sme mali snahu sa vrátiť. „Aj novodobé Slovensko ctí, že všetky vážne problémy sa vždy podarilo riešiť tak, ako sa na parlamentnú demokraciu patrí, a vždy sa tieto problémy riešili aj demokratickými voľbami,“ myslí si Pellegrini.

Československo podľa Danka položilo základ zrelého život Slovákov a Čechov a treba byť vďačný za spolužitie, lebo mať štát zo dňa na deň by pre Slovákov nebolo šťastné. Veľký význam pre slovenský národ malo aj to, že počas toho obdobia sa umožnilo vyrásť ďalším politickým elitám. „Stali sme sa húževnatejšími, oveľa viac sme sa museli presadzovať,“ povedal predseda parlamentu.

Horšia východisková situácia

Pellegrini pripomenul, že my sme mali východiskovú situáciu v roku 1993 oveľa horšiu. „Museli sme zo dňa na deň vytvoriť menu, vytvoriť diplomaciu či vybudovať inštitúcie. Dnes sme však v mnohých parametroch na úrovni Česka a v niektorých oblastiach ich pomaly predbiehame,“ doplnil. Prezident potvrdil, že sme boli v dosť ťažšej situácii, ale sa ukázalo, že sme veľmi schopný národ. Zároveň pochválil vzťahy dvoch krajín. „Nepoznám dve krajiny na svete, ktoré sú tak blízke, ako sú Česko a Slovensko. Ukázali sme jasný a úspešný príbeh,“ povedal Kiska.

Vznik Československa bola podľa Danka neskutočná životná skúsenosť pre Slovákov, poučili sme sa zo spolužitia a dnes sme úžasné národy schopné vládnuť si sami. Pelligrini si myslí, že vďaka tomu dnes Slovensko prežíva úspešný príbeh a darí sa mu, ako sa mu nikdy v histórii nedarilo. „Slovensko je úžasná a krásna krajina s fantastickými ľuďmi, ale je úlohou všetkých nás zabojovať a spraviť z nej moderné, sebavedomé Slovensko,“ podotkol na záver relácie Kiska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaPeter Pellegrini