Kiska hostí prezidenta Maďarska, vzťah krajín je veľmi dobrý

Na Slovensko prišiel maďarský prezident, stretol sa s Kiskom
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a prezident Maďarska János Áder počas TB po prijatí prezidentom SR. Bratislava, 10. december 2014. Foto: SITA/Katarína Acél - Gáliková

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Na pozvanie prezidenta Andreja Kisku pricestoval v stredu na jednodňovú oficiálnu návštevu Slovenska prezident Maďarska János Áder.

Obrazom: Na Slovensko prišiel maďarský prezident Áder

Kiska nekomentoval kroky maďarskej vlády

Prezident Andrej Kiska v stredu po stretnutí s maďarskou hlavou štátu Jánosom Áderom nechcel komentovať niektoré postupy maďarskej vlády kritizované Európskou úniou.

„Samozrejme, že registrujeme diskusiu o niektorých krokoch maďarskej vlády, o všetkých týchto témach vieme a o viacerých sme sa s prezidentom aj bez problémov rozprávali,“ vyhlásil Kiska pred novinármi. „Ale chcem zopakovať, toto je naše prvé oficiálne stretnutie a toto stretnutie je našou príležitosťou, aby sme povzbudili dobré vzťahy medzi občanmi našich krajín,“ dodal Kiska.

Vzťahy medzi krajinami sú na dobrej úrovni

Maďarský prezident zasa odpovedal na novinársku otázku týkajúcu sa snahy mimoparlamentnej SMK o autonómiu v niektorých oblastiach južného Slovenska. Podľa Ádera má Slovensko stabilný a ústavný systém inštitúcií, aby sa u nás mohli pri rešpektovaní slobody slova prediskutovať všetky otázky, vrátane tej o autonómii. „My len všetkým účastníkom, ktorí sa na prediskutovaní týchto otázok zúčastnia, môžeme želať trpezlivosť a múdrosť,“ poznamenal Áder.

Obaja prezidenti sa zhodli, že vzťahy medzi krajinami sú na veľmi dobrej úrovni. „My ako prezidenti si želáme, aby vzťahy medzi našimi občanmi boli na vysokej úrovni a aby sme my spravili všetko pre to, aby sme pozitívne vzťahy ešte viac posilňovali,“ konštatoval Kiska. Podľa Ádera by zasa hospodárske vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom mohli byť príkladom pre iné susedské štáty.

Jánosa Ádera na oficiálnu návštevu Slovenska pozval prezident Andrej Kiska. Návšteva Ádera je recipročnou návštevou k oficiálnej návšteve prezidenta Ivana Gašparoviča v Budapešti v minulom roku. Prezidenti v stredu spoločne navštívia aj mesto Galanta.

Na Slovensko prišiel maďarský prezident, stretol sa s Kiskom
Foto: SITA/Katarína Acél – Gáliková Foto: SITA/Katarína Acél - Gáliková

.

Profil maďarského prezidenta Jánosa Ádera

János Áder sa narodil 9. mája 1959 v dedinke Csorna neďaleko Győru na severe Maďarska. Je absolventom právnickej fakulty na Univerzite v Budapešti a po jej skončení pôsobil ako výskumník na Maďarskej akadémii vied. Svoju politickú kariéru začal hneď po páde komunizmu.

Na začiatku 90. rokov bol šéfom volebnej kampane hnutia Fidesz, nasledujúcich takmer 20 rokov pôsobil ako poslanec v maďarskom parlamente a istý čas bol aj predsedom zákonodarného zboru. V roku 2009 ho zvolili do Európskeho parlamentu, svojho mandátu sa ale po zvolení za prezidenta Maďarska vzdal. V kresle hlavy štátu je od 10. mája 2012.

Ádera považujú za jedného z hlavných spojencov premiéra Viktora Orbána. Obaja stáli v roku 1988 pri zrode Fideszu a Áder v rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako predseda jeho poslaneckého klubu. Áder je prvým prezidentom zvoleným po kontroverznej zmene ústavy, ktorá začala platiť 1. januára 2012.

Päťdesiatpäťročný politik je ženatý so sudkyňou Anitou Herczeghovou, s ktorou má tri dcéry a syna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJános Áder