Kiska je vo funkcii už rok, hovorí o pozitívnych zmenách

Andrej Kiska sa stal štvrtým prezidentom Slovenska
Nový slovenský prezident Andrej Kiska počas symbolického prevzatia úradu prezidenta SR na nádvorí Prezidentského paláca. Bratislava, 15. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. Júna (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska po roku vo funkcii prezradil, že zažil veľmi aktívny rok z pohľadu domácej aj zahraničnej politiky. „Napriek tomu, že prezident nemá exekutívne právomoci, kládol som otázky, pýtal som sa a čakal na odpovede riešenia mnohých problémov, ktoré má naša krajina,“ skonštatoval.

Obrazom: Inaugurácia Andreja Kisku do funkcie

Kiska hovorí o pozitívnych zmenách

Ako Kiska dodal, jeho cieľom bolo vrátiť dôveru vo funkciu prezidenta. Vyhlásenie k ročnému pôsobeniu Andreja Kisku vo funkcii prezidenta poskytol agentúre SITA jeho hovorca Roman Krpelan.

„Hneď po nástupe do funkcie som začal využívať svoje kompetencie v súdnictve a podarilo sa nám naštartovať pozitívne zmeny,“ konštatovala hlava štátu. Zároveň dodal, že vystúpil v Národnej rade SR po tom, ako odstúpil druhý najvyšší ústavný činiteľ, predseda parlamentu Pavol Paška, a ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v súvislosti s kauzou nákupu predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou.

Zahraničnej politike dominovala Ukrajina

Andrej Kiska je rok prezidentom, ako hodnotíte jeho pôsobenie vo funkcii?

„Mali sme tu referendum, aj kauzu Váhostav, veľká diskusia bola o dôchodkovom systéme,“ vymenováva Kiska udalosti, ktoré počas prvého roku jeho pôsobenia zažil. Uviedol, že absolvoval viac ako sto stretnutí so zástupcami zamestnávateľov, učiteľov, sestier, lekárov, podnikateľov, ľudí z tretieho sektora a navštívil množstvo slovenských regiónov. Takisto sa stretával aj s politikmi. „Mám za sebou desiatky stretnutí s ministrami a predsedom vlády,“ tvrdí prezident.

„Zahraničnej politike dominovala Ukrajina, na Slovensku bol na moje pozvanie ukrajinský prezident Petro Porošenko počas rokovania prezidentov V4. Ja som bol dvakrát na Ukrajine. Navštívil som aj všetky susedné štáty, napríklad s poľským prezidentom som sa stretol za rok desaťkrát,“ priblížil Kiska svoje aktivity v zahraničnej politike.

Kiska si cení dôveru ľudí

Prezident Kiska si váži aj vysokú dôveru ľudí a snaží sa ju nesklamať. Uviedol to pre médiá počas pondelňajšieho Dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci pri príležitosti jeho ročného pôsobenia vo funkcii. Ako dodal, teší ho záujem ľudí. „Úprimnosť, s ktorou som sa dnes stretol, a s ktorou sa stretávam aj na výjazdoch v regiónoch, ma veľmi teší. Veľmi rád sa rozprávam s ľuďmi o tom, čo ich teší, ale aj trápi,“ povedal.

„Niektorí politológovia mali predstavu, hlavne na základe predvolebného boja, že sa zo mňa stane kritik vlády, ten, ktorý bude v súboji s premiérom a vládou,“ zareagoval Kiska na hodnotenie niektorých politológov, ktorí mu vyčítajú pasivitu.

„Čítam komentáre, veľa diskutujeme, že čo je to aktívny prezident, ako zladiť princípy slušnosti a morálky s akčnosťou prezidenta,“ povedal Kiska. Dodal, že sa snaží byť konštruktívny. „Ak sú veci, s ktorými nesúhlasím, tak to poviem. Ak sú veci, s ktorými súhlasím, tak pochválim“. Podľa Kisku je skôr dôležitá otázka, ako to povedať. „To si možno niektorí zamieňajú za tú razantnosť,“ uviedol.

Návštevníci si s ním robili selfie

Za silný zážitok počas svojho pôsobenia prezident označil prijatie u pápeža Františka. „Išla z neho nesmierna pokora a ľudskosť,“ zdôraznil. Amerického prezidenta Baracka Obamu a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú označil za „silné osobnosti, ktoré sa pýtajú priame otázky a očakávajú priame odpovede“.

Počas Dňa otvorených dverí mali návštevníci možnosť pozrieť si priestory paláca, napríklad Zelený salón či Kaplnku sv. Barbory a tiež vystavené vyznamenania za zásluhy ako napríklad Rad bieleho dvojkríža či Pribinov kríž. Návštevníci mohli tiež vidieť prehliadku čestnej stráže prezidenta. „Bola tu bývalá domovníčka, ktorá sa bola pozrieť, čo sa stalo s jej bytom, bolo tu množstvo mladých ľudí. Potriasli si so mnou rukou, hovorili mi, čo ich trápi, robili si so mnou selfie,“ zhrnul Kiska svoje zážitky.

Andrej Kiska

zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb 29. marca 2014, keď získal hlasy 1 307 065 voličov, čo predstavuje 59,38 percenta. Kiskov protikandidát Robert Fico (Smer-SD) dostal hlasy 893 841 oprávnených voličov, čo je 40,61 percenta.

Kiska sa tak po Michalovi Kováčovi, Rudolfovi Schusterovi a Ivanovi Gašparovičovi, ktorý bol prezidentom dve funkčné obdobia, stal novou hlavou štátu. Za prezidenta ho inaugurovali 15. júna 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaPavol PaškaPetro PorošenkoRobert FicoZuzana Zvolenská