Kiska nepôjde na koncert pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie, vadí mu účasť kotlebovcov

Andrej Kiska
Exrezident Slovenskej republiky Andrej Kiska Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska sa v nedeľu večer nezúčastní na slávnostnom koncerte pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie.

Dôvodom je účasť zástupcov Ľudovej strany Naše Slovensko na tomto podujatí. Koncert v Slovenskej filharmónii – Redute v Bratislave so začiatkom o 19:00 organizuje Konferencia biskupov Slovenska, ktorá naňho pozvala zástupcov všetkých parlamentných strán.

S príhovorom mal na koncerte vystúpiť prezident Kiska, bývalý prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

„Spomienka na Sviečkovú demonštráciu je oslava slobody, demokracie a odvahy ľudí, pozvanie fašistov na večerný spomienkový koncert je preto mimoriadne nešťastným spôsobom pripomenutia si 30. výročia tejto významnej udalosti,“ uviedol vo vyhlásení prezidentov hovorca Roman Krpelan. Dodal, že na večernom koncerte sa preto prezident rozhodol nezúčastniť, o čom informoval organizátorov aj nemeckého exprezidenta.

Slovensko si 25. marca pripomína tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJoachim GauckStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko