Kiska odmieta nazývať pokojné protesty prevratom, pre Fica a Danka má deklaráciu

Oslavy 73. výročia SNP
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a predseda vlády SR Robert Fico počas osláv 73. výročia Slovenského národného povstania v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2017. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.
  • aktualizované 8. marca, 13:03

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska navrhuje, aby na piatkovom stretnutí traja najvyšší ústavní činitelia podpísali spoločnú deklaráciu. Myslí si, že spoločné stretnutie bude mať zmysel iba vtedy, ak z neho vzíde niečo konkrétne.

Vyriešenie politickej krízy

„Aktuálna kríza dôvery si vyžaduje jednoznačný signál,“ povedal vo štvrtok Kiska po stretnutí s delegáciou z Európskeho parlamentu. Dodal, že on, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico by sa mali zaviazať, že súčinnosťou prispejú k vyriešeniu súčasnej politickej krízy.

Vyzval aj na to, aby sa pokojné občianske protesty nenazývali pokusmi o prevrat.

„Ak sa máme pohnúť ďalej, som pripravený prijať spoločný záväzok troch ústavných činiteľov, že podnikneme nevyhnutné kroky, aby sme upokojili napätú atmosféru a ukončili politickú krízu,“ zdôraznil Kiska.

Podpora polície vo vyšetrovaní vraždy

Prezident považuje za nevyhnutné, aby všetci traja vyjadrili podporu orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Spoločne by sme mali vyjadriť aj hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv a zaviazať sa, že nebudeme pokojné protesty občanov v demokratickej krajine nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia a ani nijako inak dehonestovať,“ vyhlásil Kiska.

Nedôvera ľudí v štát podľa prezidenta pramení z dlhodobo neriešených podozrení, traja ústavní činitelia by preto mali prijať kroky, ktoré ich umožnia vyšetriť alebo vysvetliť. Návrh spoločnej deklarácie pošle premiérovi a predsedovi parlament ešte vo štvrtok poobede.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaJán KuciakRobert Fico