Kiska: Pomáhať ľuďom v núdzi je naša morálna povinnosť

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Pomáhať ľuďom v núdzi je naša morálna povinnosť a je to zároveň tá najzmysluplnejšia a najušľachtilejšia vec na svete. Prezident Andrej Kiska to v pondelok povedal v príhovore na Svetovom humanitárnom summite, ktorý sa začal v tureckom Istanbule.

Ako agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR, Kiska v tejto súvislosti vyzdvihol záväzok slovenskej vlády zdvojnásobiť od budúceho roku objem humanitárnej pomoci a zdôraznil, že Slovensko vytvorí nový, efektívny systém na humanitárnu pomoc, pričom zmení legislatívny rámec tak, aby motivoval komerčné subjekty k poskytovaniu tejto pomoci.

Hlava štátu tiež ocenila prácu slovenských mimovládnych organizácií v zahraničí. Slovensko je už podľa Kisku veľmi dobre zapísané v krajinách ako Južný Sudán, Haiti, Kambodža či Keňa, a to práve vďaka našim mimovládkam.

Slovenský prezident spomenul smrť slovenskej misionárky Veroniky Rackovej, ktorá pôsobila ako lekárka v Južnom Sudáne, kde ju minulý týždeň zastrelili vojaci.

„Musím zdôrazniť dôležitosť chrániť našich humanitárnych pracovníkov. V ich mene preto vyzývam všetky vlády a štáty, aby rešpektovali ich prácu a životy,“ povedal Kiska asi päťdesiatim svetovým lídrom a tiež predstaviteľom z viac než 110 krajín, ktorí sa v dňoch 23. a 24. mája zišli na vôbec prvom Svetovom humanitárnom summite pod záštitou generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

Svetový humanitárny summit

sa bude zaoberať najmä budúcnosťou humanitárnej pomoci.

Svetoví lídri, vlády, humanitárne organizácie, ľudia postihnutí humanitárnymi krízami a noví partneri vrátane súkromného sektora chcú spolu navrhnúť riešenia najnaliehavejších výziev týkajúcich sa budúcnosti systému humanitárnych akcií tak, aby vyhovoval potrebám ľudí postihnutých vojnovými konfliktami a prírodnými katastrofami.

Cieľom je tiež odstránenie nesúladu medzi finančnými požiadavkami a skutočnými príspevkami na pomoc ľuďom v núdzi. Za posledný rok tento rozdiel dosiahol rekordných 9,3 miliardy dolárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska