Kiska prijal Hollanda, hovorili o Grécku i migrantoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Na Slovensko prišiel francúzsky prezident Hollande, privítal ho Kiska
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a prezident Francúzskej republiky Francois Hollande počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 19. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska v piatok prijal svojho francúzskeho kolegu prezidenta Francoisa Hollanda, hovorili spolu o migrácii, ekonomických problémoch v Grécku aj o situácii na Ukrajine. Holland v piatok prišiel na summit premiérov krajín V4, pri tejto príležitosti ho prijal aj slovenský prezident Kiska.

Obrazom: Slovensko hostí svetových lídrov, prišli na GLOBSEC a stretnutie krajín V4

Na problém migrácie majú obaja prezidenti podobný názor

Ako na brífingu po rokovaní uviedol Kiska, na problém migrácie má s Hollandom podobný názor. „Kvóty nie sú žiadnym riešením. Zdôraznil som však postoj našej krajiny, že nemôžeme odmietať pomoc tým, ktorým ide skutočne o život,“ povedal Kiska. „Je súčasťou našich európskych hodnôt, aby sme takýmto ľuďom, napríklad z Iraku, Sýrie či Eritrey, pomohli a túto úlohu musíme všetci zdieľať,“ doplnil Kisku Hollande.

Francúzsky prezident zároveň upozornil aj na tzv. ekonomickú migráciu, ktorej pôvodom je bieda a chudoba. „Našou úlohou je preto tiež bojovať proti prevádzačom a na základe politickej spolupráce s domovskými krajinami utečencov vyvíjať snahu, aby zanikli nerovnosti,“ Hollande.

Prezidenti pripomenuli, že pokiaľ ide o Grécko, na štvrtkovom stretnutí ministrov financií nedošlo k dohode. „Myslím si, že v minulosti sme prejavili dostatočné pochopenie pre problémy, ktorým Grécko čelí. Očakáme ale, aby si grécka vláda uvedomila, že čas sa naplnil a musia pristúpiť k ťažkým, ale nevyhnutným opatreniam pre svoju budúcnosť,“ povedal Kiska. Podľa Hollanda riešením gréckej situácie musí byť „kompromis, ktorý bude na báze európskych pravidiel“.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Summit premiérov V4 sa koná v ťažkej situácii

Prezident Kiska sa Hollandovi počas ich stretnutia poďakoval aj za pomoc pri riešení konfliktu na Ukrajine. Holland bol spolu s európskymi predstaviteľmi, ako napríklad nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pri rokovaní o mierových dohodách v Minsku. Prezidenti sa zhodli, že v prípade riešenia rusko-ukrajinského konfliktu musí zostať Európska únia jednotná. Podľa nich konflikt možno vyriešiť len dodržiavaním mierových dohôd.

„Myslím si, že na svete neexistuje taká téma, pri ktorej by nezavážil hlas Francúzska,“ povedala slovenská hlava štátu a dodala, že Európska únia potrebuje politicky a ekonomicky úspešné Francúzsko. „Veľmi vítame záujem Francúzska o spoluprácu s krajinami Visegradskej štvorky,“ povedal Kiska. Podľa Hollanda sa summit premiérov V4 koná v situácii, ktorá je ťažká a vyžaduje si riešenia.

Kiska na záver poďakoval Hollandovi za pozvanie na oficiálnu návštevu Francúzska. Vyjadril presvedčenie, že sa hlavy oboch štátov môžu stretnúť ešte skôr, a to na finálovom stretnutí európskeho futbalového šampionátu, ktorý v roku 2016 hostí práve Francúzsko. „Pánovi prezidentovi som však avizoval, že v tom stretnutí vyhráme 3:1,“ povedal Kiska.

Na Slovensko prišiel francúzsky prezident Hollande, privítal ho Kiska
Foto: SITA/Robert Tappert

Európa musí konať

Krajiny Visegrádskej štvorky a prezident Francúzska Francois Hollande sa na summite v Bratislave zhodli, že riešiť problémy migrácie v Európe cez kvóty pre jednotlivé krajiny na prijatie migrantov nie je správne. Francúzsky prezident zdôraznil, že Európa musí konať, ale vnucovanie čísel nie je správna metóda. Podľa neho je potrebné zabrániť narastaniu migračných tokov a rozlíšiť ekonomických migrantov a tých, čo majú právo na azyl a pomôcť im.

Poľský podpredseda vlády a minister obrany Tomasz Siemoniak, ktorý po rokovaní na tlačovej besede zastúpil poľskú premiérku Ewu Kopaczovú, vyjadril presvedčenie, že politika kvót v Európe neprejde. „Nedá sa realizovať, veľa štátov má voči nej výhrady,“ vyhlásil. Podľa neho na budúcotýždňovom rokovaní európskej rady budú prijaté riešenia založené na dobrovoľnosti.

„Krajiny V4 nechcú tento problém zahrabať do piesku, ale chcú ho riešiť na báze dobrovoľnosti,“ zdôraznil. Aj slovenský premiér Robert Fico podčiarkol, že je pripravený o téme diskutovať a ponúkať príspevky na riešenie, ale na báze dobrovoľnosti. Slovensko je podľa neho pripravené vyslať aj vojakov a policajtov, ak by sa vytvárali bezpečnostné zóny. Zdôraznil ale, že treba hovoriť aj o lekároch, zdravotných pomôckach, ale aj peniazoch.

Na Slovensku sú svetoví lídri, prišli na V4 a GLOBSEC
Foto: SITA/Martin Medňanský

Maďarsko nežiada podľa Orbána Úniu o pomoc

Maďarský premiér Viktor Orbán upozornil, že do jeho krajiny je najväčší prílev ekonomických migrantov. Povinné kvóty nie sú podľa neho v súlade s európskymi hodnotami. Maďarský premiér zdôraznil, že komplikovanú otázku riešenia situácie okolo migrantov sa rozhodli riešiť jednoducho – ochranou vonkajšej hranice múrom.

„Keď sme sa pripojili k schengenu, zaviazali sme sa chrániť vonkajšie hranice Maďarska a tým aj Európskej únie. Migranti nelegálne prekračujú hranice, páchajú trestný čin a my nepripustíme, aby sa páchali trestné činy na našich hraniciach,“ vyhlásil. Maďarsko nežiada podľa Orbána EÚ o pomoc, ochrániť hranice únie je ich povinnosť. Doplnil, že prípravné práce sa už začali. Technické a finančné otázky budú riešiť postupne.

Británia je podľa Kisku pevnou súčasťou Únie

Prezident sa stretol aj s britským premiérom Davidom Cameronom. Na stretnutí vyhlásil, že Veľká Británia je pevnou a neoddeliteľnou súčasťou stabilnej, silnej a efektívnej Európskej únie. Krajina je podľa neho dôležitou súčasťou európskej bezpečnostnej, politickej a ekonomickej štruktúry. Štátnici na stretnutí diskutovali okrem plánovaného referenda o zotrvaní Británie v únii aj o situácii v Grécku a na Ukrajine a tiež o rastúcej popularite populistických strán naprieč kontinentom.

Prezident Kiska v pondelok odcestuje na dvojdňovú pracovnú návštevu do Londýna. Britský premiér navštívil Bratislavu pri príležitosti medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Dnes už rokoval aj s predsedom vlády Robertom Ficom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaFrançois HollandeFrancois HollandeRobert FicoViktor Orbán