Kiska rokoval so Zemanom, v Lidiciach si uctil obete masakry

Andrej Kiska, Miloš Zeman
Vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou sú také dobré ako medzi žiadnymi inými krajinami v Európe, zhodli sa Andrej Kiska a Miloš Zeman. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. Júna (WEBNOVINY) – Vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou sú také dobré ako medzi žiadnymi inými krajinami v Európe, zhodli sa Andrej Kiska a Miloš Zeman počas stredajšieho stretnutia na Pražskom hrade, uvádza sa na oficiálnej stránke prezidenta.

Kiska so Zemanom nadviazali na svoje doterajšie rokovania pracovným obedom, na ktorom zhodnotili otázky vzájomnej spolupráce a aktuálne dianie v regióne a Európe. „Dotkli sme sa všetkých tém, od volieb v Turecku, v Poľsku, cez situáciu v Rusku, na Ukrajine,“ povedal Kiska. „Veľmi sme rozoberali momentálnu diskusiu, ktorá sa vedie v Česku o možnom prijatí eura. Potvrdil som, že na Slovensku bolo prijatie eura spojené s veľkým pochopením a bol to veľmi významný krok.“

Prezident Kiska navštívil aj obec Lidice, ktorú fašisti vypálili 10. júna 1942 po atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Na atentáte sa podieľal slovenský výsadkár Jozef Gabčík, ktorého prezident nedávno povýšil do hodnosti brigádneho generála in memoriam.

Kiska v Lidiciach položil kvety k spoločnému hrobu a k Pomníku detských obetí vojny. Prezrel si aj expozíciu Múzea pamätníku Lidice a stretol sa s lidickými ženami a deťmi. „Tieto ľudské osudy sú niečo, čo hlboko pohne dušou každého človeka,“ uviedol prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJozef GabčíkMiloš Zeman