Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marko Erd
29. marca 2016 SprávySlovensko od WebNoviny.skSITA Diskusia()

Kiska rozdelil svoj plat 10 rodinám, prečítajte si ich osudy

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Slovenský prezident Andrej Kiska opäť rozdelil svoj čistý príjem desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z februárového platu prezidenta 522,50 eura. Portál WebNoviny.sk o tom informoval Martin Lipták z Tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Pomoc potrebuje aj žena s myotonickou dystrofiou

Časť platu prezidenta smeruje k súrodencom so svalovou dystrofiou, ktorí sa pohybujú na vozíku a sú odkázaní na pomoc inej osoby. Napriek postihnutiu sa snažia byť aktívni a pred rokom sa dokázali osamostatniť, vzhľadom na vysoký

vek rodičov.

Adresátom pomoci je aj rodina žiaka základnej školy, ktorý trpí vysokofunkčným autizmom. Matka sa o oňho a o ďalšie dieťa stará sama, odkedy rodinu opustil manžel. Popri náročnej starostlivosti o dieťa je pre matku ťažké nájsť si prácu, navyše sama má zdravotné problémy. Musí splácať hypotéku, pravdepodobne jej znížia príspevok na opatrovanie a súd jej nevyhovel, keď žiadala o určenie výživného.

Pomoc potrebuje aj žena s myotonickou dystrofiou. Vzhľadom na to, že jej stav sa postupne zhoršuje a jej otec už je vo vysokom veku, bola umiestnená do zariadenia sociálnych služieb. Poplatok za umiestnenie však prevyšuje jej možnosti príjmu a umiestnením v zariadení stratila aj nárok na kompenzácie výdavkov.

Pomoc dostávajú rodiny priamo

V núdzi sa ocitol aj muž, ktorému diagnostikovali zhubný nádor hrtanovej časti hltana, nešpecifikovaný hypofarynx. Žije v spoločnej domácnosti s manželkou, s ktorou poberajú len dávku v hmotnej núdzi. Prezident poslal finančnú pomoc aj rodine matky s dvomi nezaopatrenými deťmi, z ktorých jednému diagnostikovali nádor s neurčitým alebo neznámym správaním.

Časť platu prezidenta dostane aj rodina s dvomi deťmi, z ktorých jednému diagnostikovali rakovinu, a ďalšia rodina s dvomi deťmi, z ktorých jedno je postihnuté a má viacero pridružených diagnóz. Pomoc smeruje aj k onkologickej pacientke, ktorá sa sama stará o dvoch synov. A tiež k osamelej matke troch detí, ktorá opustila manžela kvôli jeho nadmernému požívaniu alkoholu a gamblerstvu. Teraz sa chce znova postaviť na vlastné nohy.

V núdzi sa ocitla aj matka, ktorá po smrti manžela sama vychováva tri maloleté deti. Matka má zdravotné problémy, je niekoľko mesiacov práceneschopná a pracovná zmluva na dobu určitú jej už vypršala.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Odporúčané články

Prezident so synom sa takto vyzbrojili a vyrazili na šibačku Prezident Kiska vymenoval vládu, Fico je tretíkrát premiérom

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...