Kiska sa stretne s utečencami, Nitru označil za 'smart city'

Prezident Andrej Kiska navštívil utečencov v Humennom
Prezident Andrej Kiska (vpravo) na návšteve v izbe rodiny zo Somálska v rámci prezidentovej návštevy v Záchytnom tábore Humenné. Humenné, 11. január 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

NITRA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Nitra je mestom, ktorému sa darí a stáva sa z neho „smart city“, čiže chytré mesto. Skonštatoval to prezident Andrej Kiska po stredajšom stretnutí s primátorom Nitry Jozefom Dvončom na nitrianskej radnici. „Vždy je príjemným zážitkom prísť do mesta, ktorému sa darí. Veľa cestujem po celom Slovensku, sú regióny, ktorým sa skutočne nedarí. Nitre sa darí,“ povedal prezident.

Kisku zaujalo aj moderné klientske centrum

Vyzdvihol, že do Nitry prichádza veľká investícia automobilky Jaguar Land Rover, ktorá prinesie nové pracovné miesta. Sú tu dve univerzity, dve divadlá, pripravujú sa nové škôlky a v neposlednom rade je Nitra úspešná aj v hokeji.

„Ja som veľmi rád, že z Nitry sa stáva také ‚smart city‘. Diskutovali sme o vízii, ako Nitru zadefinovať v rámci najmodernejších miest Európy, aby Nitra obstála. Diskutovali sme o autobusoch na pohon na elektrinu, o zužitkovaní odpadu pre energiu, je tu veľmi veľa dobrých nápadov,“ povedal Kiska na svojej prvej oficiálnej návšteve Mestského úradu v Nitre.

Podľa Dvonča sa prezident zaujímal aj o projekt elektronizácie služieb mesta, ktorý radnica spustila v októbri 2015. Zaujalo ho tiež moderné klientske centrum. Nitra chce predstaviť svoje vízie v oblasti zníženia emisií do roku 2020 na zasadnutí Výboru regiónov v Bruseli, kde budú témou aj moderné mestá. Znižovanie emisií sa bude podľa Dvonča týkať najmä mestskej hromadnej dopravy a oblasti spracovania komunálneho odpadu.

Stretne sa aj s utečencami z Iraku

V rámci svojho stredajšieho výjazdu v Nitre prezident ešte navštívi Slovenskú poľnohospodársku univerzitu, kde si pozrie výskumné centrum AgroBioTech a bude diskutovať so študentmi o výsledkoch volieb. V pláne má aj návštevu Protilietadlovej raketovej brigády v Nitre a veľtrhu Job Expo 2016 na výstavisku Agrokomplex.

V Diecéznom pastoračnom centre sa stretne s asýrskymi kresťanmi z Iraku a predstaviteľmi občianskeho združenia Pokoj a dobro – pomoc utečencom. Bol som ich pozrieť, keď prišli do Humenného, teraz už žijú tu, tak ma veľmi zaujíma, ako sa im tu darí. Nie je to jednoduché prísť z takejto krajiny do celkom iného prostredia,“ povedal prezident.

Utečencov sa bude podľa svojich slov pýtať, čo ich na Slovensku potešilo, ako sa im darí adaptovať sa v novom prostredí, čo ich trápi a akú pomoc potrebujú. Vo štvrtok Kiska navštívi Topoľčianky v okrese Zlaté Moravce, kde sa stretne s vedením obce, navštívi Zámok Topoľčianky, Národný žrebčín Topoľčianky a Vinárske závody Topoľčianky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska