Kiska sa vyjadril k miliónovej kauze VšZP s tetou Ankou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska sa vyjadril k miliónovej kauze generálneho riaditeľa VšPZ. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne odchádza, ale základný problém ostáva – možnosť subjektívneho, osobného rozhodovania o peniazoch ľudí určených na starostlivosť o ich zdravie. Uviedol to prezident SR Andrej Kiska v reakcii na abdikáciu šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia.

Ako upozornila hlava štátu, cez VšZP prejde skoro 70 percent verejných peňazí v zdravotníctve. „Uzatváraním zmlúv a nastavovaním parametrov je štátna poisťovňa jedným z hlavných subjektov zodpovedných za zlý, v niektorých smeroch až úbohý stav nášho zdravotníctva,“ komentoval prezident.

Podľa Kisku, nielen médiá, ale aj mnohí lekári dlhodobo upozorňujú a sťažujú sa, že pravidlá uzatvárania zmlúv zo strany VšZP sú neprehľadné, transparentnosť je len formálna a pochybnosti sú naozaj rozsiahle. Niektorí na tom dobre zarábajú, ale tí najdôležitejší, o ktorých by malo ísť na prvom mieste, teda pacienti, na to stále iba doplácajú.

Kiska zdôraznil, že v zdravotníctve potrebujeme v prvom rade zaviesť poriadok a jasné pravidlá – a najdôležitejšia je vôľa to urobiť. „To znamená osobitne ľudia, ktorí to chcú a dokážu urobiť v rozhodujúcich pozíciách. Do verejného zdravotníctva priteká každý rok viac peňazí. Dookola oddlžujeme štátne nemocnice. Mnohé zdravotnícke zariadenia stále nie sú v dobrom stave. A ľudia okrem zdravotného poistenia platia navyše čoraz viac rôznych poplatkov, u mnohých ani nevedia prečo a za čo,“ skonštatoval Kiska.

„Práve o zdravotníctve, o probléme, ktorý trápi hádam najviac ľudí na Slovensku, by sme mali diskutovať pred parlamentnými voľbami. Naliehať na politické strany, aby ponúkli také programy, ktoré konečne povedú k poriadku v našom zdravotníctve,“ uzavrel prezident.

Smer nelieči korupciu a klientelizmus

Vynútené odstúpenie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia je prejavom korupcie a klientelizmu, ktoré Smer-SD nelieči. Vyhlásil to predseda KDH Ján Figeľ. Reagoval tak na utorňajšie odstúpenie šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne.

„Smer-SD oslabil nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Uzurpoval si po voľbách kontrolnú moc aj nad Úradom pre verejné obstarávanie a Najvyšším kontrolným úradom. Doplácajú na to obyčajní ľudia. Táto samokontrola vládnucej moci je pre národ drahým divadlom,“ uviedol Figeľ.

Ako povedal predseda KDH, Forai sa vzdal funkcie deň pred obhajobou svojho konania pred Výborom NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií verejných činiteľov. „Jeho konanie vyše tri roky je neobhájiteľné,“ komentoval Figeľ. Jeho stranícky kolega a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik dal dianie vo VšZP do súvislosti so snahou Smeru-SD presadiť model jednej štátnej zdravotnej poisťovne.

„Šafárenie v štátnej poisťovni dokázalo, že Smeru vyhovuje absolútna kontrola financií v zdravotníctve. Zdá sa, že ani pre ministra Čisláka toto nie je kauza, keď počíta s možnosťou, že bývalého riaditeľa Foraia vymenuje naspäť,“ konštatoval Uhliarik.

Vo VšZP bude poslanecký prieskum. Rozhodli o tom členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Prieskum by mal prešetriť, či Forai neuprednostňoval spoločnosti, v ktorých pôsobila jeho príbuzná teta Anka. Ako avizoval predseda výboru Richard Raši (Smer-SD), prieskum by radi stihli ešte počas aktuálnej schôdze parlamentu.

Podľa Uhliarika aj v prípade, že by poslanci našli dôkazy o tom, že nebol porušený zákon, je absolútne neprijateľné z morálneho hľadiska, aby Forai znova rozhodoval o financiách v zdravotníctve.

Beblavý považuje Foraiov odchod za jediné riešenie

Predstavitelia KDH aj mimoparlamentnej strany Šanca pripomenuli predchádzajúce kauzy v zdravotníctve – prípad predraženého CT v piešťanskej nemocnici, ktoré stálo miesta predsedu parlamentu Pavla Pašku, ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú. Ďalší štyria riaditelia nemocníc odstúpili pre zmluvy na stravovanie či upratovacie služby.

Podľa podpredsedu Šance a nezaradeného poslanca NR SR Viliama Novotného je „kauza Forai“ len ďalším dôkazom, že sme svedkami organizovaného tunelovania slovenského zdravotníctva. „Už poslanecké prieskumy v nemocniciach ukázali, že sa nakupuje nehorázne drahšie ako napríklad v Česku. Všetko pritom vyzerá v súlade so zákonom. Akurát sa neuveriteľne tunelujú verejné zdroje,“ uviedol Novotný. Zdravotníctvo podľa neho potrebuje zásadné systémové zmeny. „Ináč budú takéto kauzy iba pribúdať. Kým však vládne Smer-SD, žiadne systémové zmeny sa zrejme neuskutočnia. Tento systém im zjavne vyhovuje,“ uzavrel Novotný.

Poslanec Miroslav Beblavý, ktorý na zmluvy VšZP upozornil, považuje Foraiov odchod z funkcie za jediné možné riešenie, no rozhodne nie posledný krok v celej kauze. „Verím, že nový šéf VšZP zavedie účinné mechanizmy, ktoré zabránia zvýhodňovaniu vybraných osôb prostredníctvom dodatkov k uzavretým zmluvám. Jeho činnosť budem ako poslanec Národnej rady SR pozorne sledovať,“ dodal Beblavý. Podľa predsedu strany Sieť Radoslava Procházku sa kauzy, na ktoré sa musia poskladať daňoví poplatníci, nesmú končiť len vyvodením politickej zodpovednosti a odchodom z funkcie.

„Politici a ďalší verejní funkcionári musia za zverené spoločné peniaze či spôsobenú škodu ručiť svojím vlastným majetkom a prijať tak skutočnú zodpovednosť za svoj výkon,“ dodal Procházka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaIvan UhliarikJán FigeľMiroslav BeblavýRichard Raši
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa