Kiska vyjadril Bosne podporu, mala by sa stať členom Únie

Kiska prijal predsedajúceho Predsedníctva Bosny a Hercegoviny
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska a predsedajúci Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Mladen Ivanić počas privítania v Prezidentskom paláci. Bratislava, 3. jún 2015. Foto: SITA/Igor Kollárovics

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Vyjadril som našu plnú podporu, aby sa Bosna a Hercegovina v budúcnosti stala a mala možnosť stať členom Európskej únie, vyhlásil v stredu prezident Andrej Kiska po stretnutí s predsedajúcim Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Mladenom Ivaničom.

Obrazom: Kiska prijal predsedajúceho Predsedníctva Bosny a Hercegoviny

Podpora Slovenska je prínosom

Ako dodal, každá krajina, ktorá má záujem, spoločné hodnoty a spĺňa technické podmienky, by mala mať rovnakú možnosť stať sa členom EÚ ako malo Slovensko.

Kiska s Ivaničom hovoril o reformách, ktoré nie sú jednoduché, ale „Slovensko je pripravené pomôcť v skúsenosťami“. Podľa Ivaniča je podpora Slovenska pre balkánsku krajinu prínosom. „Dokonca aj v časoch, keď boli mnohí skeptickí, aj v tých časoch nás Slovenská republika podporovala,“ vyhlásil Ivanič.

Predsedajúci Predsedníctva Bosny a Hercegoviny očakáva, že krajina by koncom roka mohla podať prihlášku do Európskej únie. Pripustil, že Bosna a Hercegovina musí urobiť množstvo reforiem, ale predpokladá, že status kandidátskej krajiny by Bosna a Hercegovina mohla dostať do dvoch až troch rokov.

Bezpečný Balkán je nenahraditeľný pre Európsku úniu

Medzi priority slovenskej zahraničnej politiky patrí podpora krajín západného Balkánu a Slovensko podporuje ich integračné snahy. „Aj my sme mali priemysel, ktorý sa dostal do kolapsu, vysokú nezamestnanosť, potrebovali sme zreformovať ekonomiku, ale čo bolo dôležité – mali sme víziu, mali sme možnosť, že sa staneme členom EÚ,“ povedal prezident.

Ako dodal, práve táto možnosť bola pre Slovensko silným motivátorom. V Bosne a Hercegovine pôsobia aj slovenskí vojaci, ktorí dohliadajú nad mierom a pomáhajú obyvateľom, uviedol Kiska. Podľa Ivaniča krajine pomáhajú nielen slovenskí vojaci, ale aj naši diplomati či ekonómovia.

Bosna a Hercegovina je podľa Kisku krajinou, „ktorej stabilita a bezpečnosť je dôležitá pre stabilitu a bezpečnosť celého Balkánu a stabilný a bezpečný Balkán je nenahraditeľný pre Európsku úniu.“

Kiska prijal predsedajúceho Predsedníctva Bosny a Hercegoviny
Foto: SITA/Igor Kollárovics

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska