Kiskovu novelu o odchode sudcov do dôchodku podporia

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v stredu na poslaneckom grémiu vysvetľoval zástupcom poslaneckých klubov návrh na zmenu ústavy, na základe ktorého by funkcia sudcu zanikla automaticky po dosiahnutí konkrétneho veku sudcu.

„Prezident požiadal zástupcov parlamentu, aby novelu ústavy schválili v tomto volebnom období. Zástupcovia poslaneckých klubov sa zhodli na tom, že takúto novelu ústavy podporia,“ informoval agentúru SITA Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie. Prezident dnes podľa ústavy môže, ale nemusí odvolať sudcov, ktorí dovŕšili 65 rokov.

Andrej Kiska 1. septembra požiadal poslancov o novelu Ústavy SR s cieľom zaviesť jasné pravidlá pre vek, do ktorého sudcovia nižších súdov a Najvyššieho súdu SR môžu vykonávať svoju profesiu, keď poslal list všetkým zákonodarcom. Hlava štátu navrhuje, aby všetci sudcovia, ktorí dosiahli vek 67 rokov na všeobecnom súde (nižšie súdy) a 70 rokov na Najvyššom súde SR, automaticky skončili vo funkcii.

„Návrh počíta s prechodným obdobím pre sudcov, ktorí dovŕšia tento vek v nasledujúcich mesiacoch. Sú to vekové hranice, ktoré odrážajú predĺženie priemernej dĺžky života a súčasne vekové limity v iných štátoch, predovšetkým v členských štátoch Európskej únie,“ priblížil návrh prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska