Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident Andrej Kiska sa stretol v Paláci s cudzincami
Slovenský prezident SR Andrej Kiska sa stretol vo štvrtok v Prezidentskom paláci s cudzincami, ktorí na Slovensku požiadali o azyl, alebo už sú občanmi Slovenska. Prezident je presvedčený, že Slovensko je schopné utečencom pomôcť. Cudzinci sa podľa prezidenta zhodli v tom, že na Slovensku sú ľudia s dobrým srdcom. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
4. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kisku vyspovedal Der Spiegel, k utečencom treba byť ľudský

HAMBURG/BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Je potrebné pomáhať ľuďom, ktorých postihli menej šťastné životné okolnosti, a to platí aj pri súčasnej imigračnej kríze. Uviedol to slovenský prezident Andrej Kiska v rozhovore pre online vydanie nemeckého magazínu Der Spiegel.

Magazín predstavil Kisku so svojimi postojmi ako „outsidera“ vo východnej Európe, keďže pri imigračnej kríze už viac ráz vyzval na solidaritu. Aj v rozhovore, ktorý vyšiel v Spiegel Online v sobotu, Kiska volal po solidarite, ľudskosti a pohostinnosti voči utečencom. Zdôraznil, že pre ľudí utekajúcich do Európy ide o otázku života a smrti.

Obrazom: Prezident Andrej Kiska sa stretol v Paláci s cudzincami

Zatvárať dvere nie je najlepšia voľba

„Pre nás na Slovensku je však otázka postoja k utečencom zápasom o naše srdcia a duše. Ide o to, v akej spoločnosti chceme žiť a čo sme ochotní pre to urobiť,“ povedal Kiska. Spiegel pripomína, že väčšina európskych krajín by najradšej prijala čo najmenej imigrantov, pričom výroky slovenského premiéra Roberta Fica označil redaktor za často „nepriateľské voči cudzincom“. Na otázku, či Kiska považoval svojimi verejnými vyjadreniami za dôležité ukázať, že existujú aj iné hlasy, odpovedal slovenský prezident kladne.

„Chcel som pripomenúť, že zatvárať dvere nie je jediná a určite nie tá najlepšia voľba. Všetko sa tým iba zhorší. Tou druhou možnosťou je byť otvorenejší,“ vyhlásil. Podľa svojich slov rešpektuje, že o kvótach má na Slovensku právo rozhodovať parlament a vláda, a nie prezident. „No podľa mňa je neudržateľné, že nedokážeme porozumieť výzve našich partnerov na väčšiu solidaritu v celej Európskej únii,“ uviedol Kiska.

Redaktor magazínu pripomenul Kiskovi, že pri svojom nástupe do funkcie vlani prisľúbil brať vážne starosti občanov. No svojím postojom k imigračnej otázke ide proti názoru väčšiny Slovákov. Na otázku, či sa nebojí straty popularity, Kiska odpovedal, že „popularita má skutočne zmysel iba vtedy, keď je človek pripravený robiť to, čo je správne“.

Kiska nemá v rukáve žiadne zázračné návrhy

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Spiegel tvrdí, že Kiska bol tiež „emigrantom – keď v roku 1990 odišiel na rok a pol za zárobkom do USA“. Na to slovenská hlava štátu odpovedá, že táto „výrazná skúsenosť“ prirodzene prispieva k jeho postojom voči imigrantom. Na otázku, či nezdieľa názor viacerých európskych politikov, že na imigračnej kríze nesie značný podiel nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá imigrantov do Európy údajne pozvala, Kiska odvetil, že „všetci, čo utekajú pred vojnou a násilím, už dlho vedia, že Európa je miesto, kde môžu nájsť mier a ochranu“.

Kiska v rozhovore ďalej priznal, že nemá v rukáve žiadne zázračné návrhy na riešenie krízy. „Predovšetkým treba najprv rýchlo vybudovať infraštruktúru, aby utečenci neblúdili po Európe v chlade zimy. Z dlhodobého hľadiska vidím paralely s eurokrízou. Pri nej sa ukázalo, že namiesto rigidných noriem potrebujeme jemnejšie nastavené pravidlá pre disciplínu hospodárenia a tiež mechanizmy pre núdzové situácie. To isté platí aj pre Schengen a Dublin,“ dodal Kiska.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

V nemeckých ubytovniach pre utečencov narastá riziko násilia Ombudsmani V4 vydali vo Vyšehrade vyhlásenie k utečencom

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...