Kladivári budú mať svoj seriál IAAF

Hrašnová

MONTE CARLO 21. novembra (WEBNOVINY) – Kladivári sa predsa len dočkali a budú mať tiež svoj celoročný seriál. Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) totiž na zasadnutí v Monte Carle schválila vznik špeciálneho kladivárskeho seriálu podobného tomu, aký majú už chodci a viacbojári. Bude sa skladať minimálne zo 6 podujatí a jednotlivé súťaže sa uskutočnia na mítingoch seriálu IAAF World Challenge, ktorý je po novovzniknutej Diamantovej lige IAAF (nahradila Zlatú ligu) druhou najvyššou kategóriou jednodňových mítingov. Znamená to, že aj obaja poprední slovenskí kladivári Martina Hrašnová a Libor Charfreitag budú môcť bojovať v nasledujúcom roku o zaujímavé finančné

Hod kladivom sa ako jediná tzv. štadiónová disciplína nedostal do programu Diamantovej ligy a napriek jasným ubezpečeniam prezidenta IAAF Lamina Diacka o kompenzácii v podobe špeciálneho seriálu, vedenie svetovej atletiky ešte na konci tohtoročnej letnej sezóny ani len neuvažovalo a nejakej náhrade. To však vyvolalo veľkú nespokojnosť v radoch atlétov, predovšetkým kladivárov.

Na protest proti diskriminačnému postupu IAAF iniciovali petíciu (jej text sformulovali olympijskí víťazi Kodži Murofuši a Primož Kozmus), ktorú podpísali mnohé svetové atletické hviezdy ako napríklad svetový rekordér v šprintoch Usain Bolt, 27-násobná svetová rekordérka v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová, dvojnásobná svetová šampiónka v skoku do výšky Blanka Vlašičová, ruská skokanka Tatiana Lebedevová, šprintér Asafa Powell, majster sveta na 1500 m Jusuf Saad Kamel, olympijský víťaz a majster sveta v hode oštepom Andreas Thorkildsen, olympijskí víťazi vo vrhu guľou Valerie Viliová a Tomasz Majewski, bývalý skvelý výškar a stále svetový rekordér Javier Sotomayor z Kuby a taktiež viacerí poprední atletickí manažéri. Petíciu, podporilo v polovici septembra vo Svetovom atletickom finále v gréckom Solúne svojimi podpismi 58 popredných atlétov a manažérov.

V seriáli IAAF World Challenge bude v roku 13 mítingov a práve na niektorých z nich budú kladivári bojovať o body do kladivárskeho seriálu IAAF. Ide o podujatia v Melbourne (4. 3.), Dakare (24. 4.), Osake (8. 5.), Degu (19. 5.), Beléme (23. 5.), Ostrave – Zlatá tretra (27. 5.), Hengele (30. 5.), Rabate (6. 6.), Madride (3. 7.), Aténach (12. 7.), Rieti (29. 8.), Záhrebe (1. 9.) a zatiaľ nie je potvrdený dátum pretekov ISTAF v Berlíne.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Asafa PowellBlanka VlašičováJelena IsinbajevováLibor CharfreitagMartina HrašnováUsain Bolt