Kladivárka Hrašnová získala striebro na európskom šampionáte

Martina Hrašnová
Martina Hrašnová Foto: SITA/AP

ZÜRICH 15. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Martina Hrašonvá získala striebornú medailu v hode kladivom na atletických majstrovstvách Európy vo švajčiarskom Zürichu. Jej strieborný pokus z piatej série mal hodnotu 74,66 m. Obhájila ním druhé miesto spred dvoch rokov a európskeho šampionátu v Helsinkách.

Víťazstvo si vo večernej súťaži, ktorú poznačili dážď aj chlad, odniesla najväčšia favoritka Poľka Anita Wlodarczyková. Jej najdlhší pokus meral 78,76. Utvorila ním svetový výkon roka a tiež rekord ME, keď prehodila samu seba o 59 cm. Bronz patrí ďalšej Poľke Joanne Fiodorowej za 73,67. Druhá Slovenka vo finále Nikola Lomnická obsadila výkonom 67,39 ôsme miesto.

Obrazom: Majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu

„Táto strieborná medaila bola menej očakávaná ako pred dvoma rokmi. Sezóna sa pre mňa zo začiatku nevyvíjala dobre. Potom sa to začalo zlepšovať a veľmi sa teším, že som dokázala obhájiť striebro na majstrovstvách Európy. Pripadá mi to až neuveriteľné. Tlačia sa mi slzy do očí,“ povedala strieborná Martina Hrašnová. „Neopísateľný zážitok pre mňa. Plný štadión a ja som sa dostala do finálovej osmičky. Na tretí pokus som sa skoncentrovala, brat mi dal pokyny, a vyšlo to,“ konštatovala Nikola Lomnická.

Tridsaťjedenročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica Hrašnová začala piatkovú finálovú súťaž výkonom 71,66, ktorý ju po prvej sérii posunul až na druhé miesto. Potom prišiel prešľap a v tretej sérii zlepšenie na 73,03 a stále druhá pozícia. Striebornú medailu si skúsená harcovníčka poistila už spomenutým piatym pokusom 74,66.

Pre Hrašnovú je to tretia medaila zo seniorskej vrcholnej súťaže. Okrem dvoch strieborných z ME má na konte aj bronz z MS 2009 v Berlíne. Vďaka dvom strieborným medailám je európsky šampionát v Zürichu pre Slovensko čo do počtu medailí už teraz najúspešnejší v histórii samostatnosti. Pred štyrmi rokmi v Barcelona mali Slováci jedno zlato zásluhou ďalšieho kladivára Libora Charfreitaga a pred dvoma rokmi v Helsinkách sa o jediné striebro postarala práve Hrašnová.

Výsledky:
ŽENY

Kladivo – finále: 1. Wlodarczyková (Poľ.) 78,76 – svetový výkon roka a rekord ME, 2. Hrašnová 74,66, 3. Fiodorowá (Poľ.) 73,67, 4. Klaasová 72,89, 5. Heidlerová (obe Nem.) 72,39, 6. Tavernierová (Fr.) 70,32, 7. Perieová (Rum.) 69,26, 8. Lomnická (SR) 67,39

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anita WlodarczykováMartina HrašnováNikola Lomnická