Kladivo na Rusov, Obama podpísal sankcie za krízu na Kryme

Obama putin
Americký prezident Obama asi hodinu telefonoval s ruským kolegom Putinom. Preberali Ukrajinu. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 17. marca (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v pondelok podpísal nariadenie zavádzajúce sankcie proti siedmim ruským predstaviteľom. Stalo sa tak deň po kontroverznom referende na Kryme, v ktorom obyvatelia jednoznačne hlasovali za odtrhnutie sa od Ukrajiny a pripojenie sa k Rusku.

Kroky americkej administratívy sú odpoveďou na „konanie ruskej vlády, ktoré prispelo ku kríze„.

Zoznam sankcionovaných zahŕňa vysokopostavených ruských predstaviteľov Vladislava Surkova, Sergeja Glazjeva, zástupcov Dumy Leonida Sluckého a Jelenu Mizulinovú, šéfa ústavnoprávneho výboru Rady federácie Andreja Klišasa, predsedníčku Rady federácie Valentinu Matvijenkovú a vicepremiéra Dmitrija Rogozina. Surkov a Glazjev sú kľúčoví spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Okrem toho americké ministerstvo financií v pondelok oznámilo sankcie proti štyrom ďalším osobám zapojeným do ukrajinskej krízy. Ide o krymských separatistických lídrov Sergeja Aksjonova a Vladimira Konstantinova, bývalého šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Viktora Medvedčuka a bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča. Tieto sankcie Obama schválil už podpísaním nariadenia 6. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama