KLAUS: EÚ sa mení na komunistický režim

Klaus
Foto: SITA, AP

PRAHA 29. apríla (WEBNOVINY) – Sloboda a prosperita v rámci Európskej únie je momentálne vo vážnom ohrození, vyhlásil počas štvrtkovej prednášky na pôde berlínskej Humboldtovej univerzity český prezident Václav Klaus. Vyhlásený euroskeptik si tak po roku opäť vybavuje účty s lídrami súčasného 27-členného bloku, ktorý podrobil tvrdej kritike aj pred rokom počas svojho vystúpenia v Európskom parlamente. Únii nezostal nič dlžný a skritizoval takmer všetko, čo sa za posledné roky udialo. Odmietol Lisabonskú zmluvu, ďalšie rozširovanie únie, poukázal na stratu homogénnosti a rozhodovacej sily, prehnanú propagáciu vlajky a hymny EÚ, no najmä organizáciu únie z Bruselu, teda z hora, čím podľa Klausovho názoru začína napodobňovať javy typické pre komunizmus. „Ja Európu rešpektujem, no chcem, aby bola založená na racionálnej a priateľskej spolupráci suverénnych štátov a nie ako zhora a umelo organizovaná domovina všetkých Európanov,“ vyhlásil Klaus.

„Politické elity EÚ – na prvý pohľad – dosiahli svoje: únia má svoju ústavu, prezidenta, ministerku zahraničia. Je teda štátom – i keď bez vlajky a hymny. V skutočnosti je ale všetko inak. Vlajky EÚ vejú skoro všade a hymna EÚ s hrá stále častejšie, i keď boli z Lisabonskej zmluvy výslovne vyškrtnuté,“ ponúkol svoj kritický pohľad Klaus. Ako pokračoval, „súčasne ale všetci vidia, že funkcia prezidenta a ministra zahraničia sú skôr formálne a že skutočná moc i naďalej spočíva v tandeme Nemecko – Francúzsko“.

Český líder považuje za pozitívne, že obyvatelia členských krajín vidia niektoré nedostatky únie, ktoré podľa neho ale „nie sú vedľajšími efektmi“ ale skôr „vrodenými defektmi integračného procesu“. V dôsledku týchto problémov sa začína Európa podobať na režim, ktorý bol do roku 1989 dominantným v krajinách strednej a východnej Európy. „Komunistický režim rovnoprávnosť a suverenitu štátov taktiež popieral. Bol organizovaný zhora, nie zdola. A práve týmito skúsenosťami zostreným pohľadom pozorujem dnešnú Európsku úniu a javy, ktoré pokladám za mimoriadne nebezpečné,“ uzavrel Klaus, ktorého cituje český spravodajský portál iDNES.cz.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Klaus