Klaus: Migranti sa správajú logicky, vypočuli volanie Európy

Václav Klaus
Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Berlín 3. júna (WebNoviny.sk) – Migranti sa správajú logicky – súčasnú krízu nespôsobili oni, ale politici, ktorí ich do Európy pozvali. Vyhlásil to v piatok v Berlíne bývalý český prezident Václav Klaus pri prezentácii nemeckého prekladu svojej knihy Sťahovanie národov, s.r.o., ktorú napísal s Jiřím Weiglom.

Za jedného z hlavných vinníkov súčasnej situácie pritom označil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. „Dnešnú masívnu migračnú vlnu nespôsobili migranti. Tí sa správajú logicky. Vypočuli volanie Európy a nasledovali ho. To je všetko. Môžeme za ňu my všetci,“ cituje Klausove slová agentúra DPA.

Podľa českého exprezidenta nie všetci migrantov do Európy pozývali, ale zodpovední za politickú reprezentáciu, ktorú si zvolili, sú všetci, podotýka webový portál Novinky.cz.

Zastaviť migračnú vlnu, ktorú vyvolala „nezodpovedná európska politika na čele s Angelou Merkelovou“, nie je podľa Klausa technickou ani úradnou, ale politickou úlohou. Vo svojej „síce malej, ale politicky veľmi nekorektnej“ knihe Klaus súčasnú utečeneckú krízu prirovnáva k sťahovaniu národov, „ktoré pred 1500 rokmi zničilo antický Rím“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Klaus