KĽDR hrozí jadrovým zbrojením, USA vraj chystajú útok

Kórejskí vojaci
Severná Kórea hrozí ďalším jadrovým testom. Foto: SITA/AP

SOUL 20. decembra (WEBNOVINY) – Severná Kórea v sobotu pohrozila rozšírením svojho jadrového arzenálu v reakcii na pokračujúce „americké nepriateľstvo“, ktoré viedlo k prijatiu rezolúcie OSN, podľa ktorej by sa mali najvyšší predstavitelia KĽDR zodpovedať pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) za porušovanie ľudských práv.

Podľa severokórejského ministerstva zahraničia, ktorého vyhlásenie citovala agentúra KCNA, je stále jasnejšie, že Spojené štáty chcú zaútočiť proti KĽDR pod zámienkou ochrany ľudských práv. „Keďže je jasné, že nepriateľská politika USA má za cieľ inváziu KĽDR po zámienkou ľudských práv, myšlienka denuklearizácie Kórejského polostrova už nemá zmysel,“ uviedlo ministerstvo, podľa ktorého KĽDR je nútená začať posilňovať svoje obranné kapacity.

Valné zhromaždenie OSN odhlasovalo vo štvrtok rezolúciu vyzývajúcu, aby boli najvyšší predstavitelia KĽDR postavení pred ICC za zločiny porušovania ľudských práv. O tejto otázke však definitívne musí rozhodnúť Bezpečnostná rada, najvyšší orgán OSN. Vyšetrovatelia OSN pred časom zverejnili správu, podľa ktorej existuje dostatok dôkazov na podanie žaloby na pôde ICC v prípade najvyšších predstaviteľov režimu v KĽDR vrátane lídra krajiny Kima Čong-una.

Zahraničnopolitickí analytici pochybujú, že by KĽDR svoje hrozby dodržala, pretože jadrový test a zbrojenie by opäť viedli k prijatiu sankcií a zmarili by snahy Severu o prilákanie zahraničných investícií v záujme posilnenia krachujúcej ekonomiky. Severná Kórea uskutočnila jadrové testy v rokoch 2006, 2009 a 2013. Medzinárodné spoločenstvo reagovalo prijatím diplomatických a ekonomických sankcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom