KĽDR musí stopnúť jadrové testy, tvrdí Čína a Južná Kórea

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim čong un
Foto: SITA/AP

SOUL 3. júla (WEBNOVINY) – Južná Kórea a Čína sa vo štvrtok zhodli, že KĽDR sa musí zbaviť jej jadrového arzenálu a musí zastaviť všetky nukleárne testy. Čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý vo štvrtok odštartoval dvojdňovú návštevu Južnej Kórey, sa stretol s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

Obaja lídri kritizovali KĽDR len deň po poslednom severokórejskom teste rakety krátkeho doletu. Podľa analytikov KĽDR raketovými testami dáva najavo nesúhlas s tým, že čínsky líder navštívil prvýkrát v histórii Južnú Kóreu pred Pchjongjangom.

Si sa ešte nestretol so severokórejským Kimom od jeho nástupu do funkcie v roku 2011. Čínsky prezident vyzval na pokračovanie rokovaní so Severnou Kóreou ako aj na ukončenie napätia, ktoré v poslednej dobe prevláda na Kórejskom polostrove.

Okrem KĽDR rokovaniam čínskeho lídra a severokórejskej prezidentky dominovala ekonomika, a to najmä bilaterálna dohoda o voľnom obchode. Čína je totiž najväčším obchodným partnerom Južnej Kórey a v Siovej delegácii je aj asi 250 podnikateľov. Obaja lídri uzavreli dôležitú dohodu o priamom obchodovaní v menách oboch krajín, čo ešte viac zvýši vzájomné obchodné styky.

Japonsko zmiernilo sankcie voči KĽDR

Japonská vláda vo štvrtok zmiernila niektoré sankcie voči režimu v komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Je to reakcia Tokia na májové informácie o plánoch Severnej Kórey opätovne vyšetriť prípady únosu japonských občanov spred viac ako 30 rokov.

Zrušia sa niektoré cestovné obmedzenia či reštrikcie v oblasti zasielania peňazí cez hranice. Kroky nebudú mať hospodársky dopad, no môžu vyvolať nespokojnosť USA a Južnej Kórey, ktoré Pchjongjang tvrdo trestajú za jej raketové a jadrové testy.

KĽDR sa v roku 2002 priznala k únosu japonských občanov v 70. a 80. rokoch pre špionážne účely. Doteraz sa do Japonska vlasti vrátili piati z nich spoločne s ich rodinnými príslušníkmi. Ďalších osem Japoncov za nejasných okolností zomrelo, no minimálne desať ďalších podľa medializovaných informácií stále žije.

Prostredníctvom unesených chceli Severokórejčania spoznať japonskú kultúru a zvyky pre potreby tajných služieb. Unesené boli odhadom desiatky a možno až stovky ľudí. Začiatkom júna japonská vláda pripustila, že v záujme prelomu v objasnení ich osudov zvažuje vyslanie premiéra Šinza Abeho na návštevu Severnej Kórey.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-unPak Kun-HjeSi Ťin-pching