KĽDR nepoužije jadrové zbrane ako prvá, tvrdí Kim Čong-un

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Obrovská vojenská prehliadka v Pchjongjangu
Severná Kórea si v sobotu pripomenula 70. výročie založenia vládnucej Kórejskej strany práce obrovskou vojenskou prehliadkou, ktorú sledoval vodca Kim Čong-un. Po vodcovom prejave nasledoval pochod vojakov vo formáciách, najprv však išli oddiely vojakov oblečených v štýle revolučnej armády, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne proti Japonsku. Vrcholom prehliadky bola skupina medzikontinentálnych balistických striel, hoci nie je známe, že by boli aj úspešne otestované. Pchjongjang, 10. október 2015. Foto: SITA/AP

Pchjongjang 8. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea nepoužije svoje jadrové zbrane ako prvá, pokiaľ nedôjde k ohrozeniu jej suverenity. Vyhlásil to severokórejský vodca Kim Čong-un počas prebiehajúceho zjazdu vládnucej Kórejskej strany práce (KSP). S odvolaním sa na miestne médiá o tom v noci na nedeľu informovala agentúra AP.

Kim ďalej uviedol, že je pripravený vylepšiť vzťahy KĽDR s „nepriateľskými“ krajinami. Tento krok je súčasťou úsilia Severnej Kórey o diplomatické zblíženie na pozadí medzinárodného nátlaku, ktorý sa zintenzívnil po jej nedávnej jadrovej skúške a odpálení rakiet dlhého doletu. Vodca vyzval aj na ďalšie rokovania s konkurenčnou Južnou Kóreou.

Dialóg medzi Pchjongjangom a Soulom má znížiť neporozumenie a nedôveru, ktoré zaťažujú oba štáty Kórejského polostrova. Vodca vo svojom prejave zmienil aj USA, ktoré varoval, aby sa nemiešali do záležitostí medzi KĽDR a Kóreou.

„Naša republika si bude svedomito plniť svoje záväzky ohľadom jadrového odzbrojenia a zasadzovať sa za zákaz nukleárnych zbraní vo svete,“ vyhlásil Kim, ktorého cituje agentúra KCNA. Podľa analytikov vodca využije zjazd KSP na ponuku dialógu svojej krajiny s rivalmi, pričom sa bude snažiť vyťažiť z postavenia KĽDR ako jadrovej mocnosti.

Pchjongjang uskutočnil v januári svoju štvrtú jadrovú skúšku, po ktorej zakrátko nasledovalo dopravenie družice do vesmíru, čo však svetové vlády považujú za zakázaný test rakiet dlhého doletu. Tieto kroky boli medzinárodne odsúdené a viedli k sprísneniu sankcií zo strany OSN voči KĽDR.

Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí pred zjazdom KSP vyhlásilo, že hlavnou podmienkou začatia rozhovorov s Pchjongjangom je jadrové odzbrojenie Severnej Kórey.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kim Čong-un