KĽDR vykonala ďalšiu raketovú skúšku, upozornila na ňu Južná Kórea

S300 raketa
Foto: ilustračné, SITA/MO SR

SOUL 21. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea odpálila ďalšiu balistickú strelu stredného doletu, vyplýva z informácií zverejnených americkými a juhokórejskými predstaviteľmi. Ide o najnovšiu zbraňovú skúšku izolovaného režimu, ktorý napriek sankciám zintenzívnila vývoj jadrových zbraní a rakiet.

Armáda Južnej Kórey uviedla, že raketu vystrelili v nedeľu popoludní miestneho času z lokality severovýchodne od hlavného mesta Pchjongjang. Zrejme balistická strela preletela smerom na východ približne 500 kilometrov.

Strela dopadla do Japonského mora

Japonská vláda odpálenie rakety odsúdila a jej hovorca v Tokiu novinárom povedal, že strela dopadla do Japonského mora, nedoletela však do japonských vôd.

Biely dom uviedol, že vie o tom, že Severná Kórea vypustila balistickú strelu stredného doletu. Predstavitelia americkej vlády citovaní agentúrou AP spresnili, že takúto raketu Pchjongjang naposledy testoval vo februári a má menší dolet než strely, ktoré KĽDR odpálila odvtedy.

Juhokórejský zbor náčelníkov štábov uviedol, že testovaná raketa pravdepodobne nebola medzikontinentálnou balistickou strelou. Dodal, že Južná Kórea i Spojené štáty severokórejskú skúšku analyzujú s cieľom získať ďalšie informácie.

Už ôsma skúška od začiatku roka

Severná Kórea, ktorej rezolúcie OSN zakazujú skúšky balistických rakiet, naposledy odpálila raketu stredného doletu len minulú nedeľu (14. mája). Pchjongjang oznámil, že išlo o úspešný test novej rakety, ktorá môže niesť jadrové hlavice. Experti uviedli, že táto raketa letela vyššie a dlhšie než všetky strely dosiaľ testované Severnou Kóreou, pričom v budúcnosti by mohla zasiahnuť ciele až na Havaji alebo Aljaške.

Raketová skúška KĽDR je už ôsmou od začiatku roka a druhou, odkedy sa v Južnej Kórei ujal úradu nový prezident Mun Če-in, liberálny politik, ktorý vyjadril záujem viesť rozhovory s Pchjongjangom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mun Če-in