KĽDR označila USA za nepriateľov, hrozí jadrovým testom

Kórejskí vojaci
Severná Kórea hrozí ďalším jadrovým testom. Foto: SITA/AP

SOUL 20. novembra (WEBNOVINY) – Severná Kórea vo štvrtok pohrozila uskutočnením ďalšieho jadrového testu v reakcii na pokračujúce „americké nepriateľstvo“, ktoré viedlo k prijatiu rezolúcie OSN odsudzujúcej porušovanie ľudských práv v KĽDR. Výbor pre ľudské práva Valného zhromaždenia OSN v rezolúcii vyzval, aby sa najvyšší predstavitelia KĽDR vrátane lídra Kima Čong-una za svoje zločiny v súvilosti s porušovaním práv zodpovedali pred Medzinárodným trestným súdom (ICC).

Severokórejské ministerstvo zahraničia vo štvrtok označilo prijatú rezolúciu za „vážnu polititckú provokáciu“ iniciovanú Spojenými štátmi, hoci jej navrhovateľmi bola EÚ a Japonsko. Hovorca ministerstva, ktorého nemenovali, vyhlásil, že vzhľadom na nepriateľstvo USA Severná Kórea posilní svoje vojenské kapacity a už nebude váhať s uskutočnením ďalšieho nukleárneho testu.

Zahraničnopolitickí analytici podľa agentúry AP pochybujú, že by KĽDR svoje hrozby dodržala, pretože jadrový test by opäť viedol k prijatiu sankcií a zmaril by snahy Severu o prilákanie zahraničných investícií v záujme posilnenia krachujúcej ekonomiky. Text rezolúcie a tým aj podanie žaloby na predstaviteľov KĽDR musí vopred schváliť Bezpečnostná rada OSN, v ktorej majú Čína a Rusko právo veta. Ani tieto krajiny si však neželajú uskutočnenie ďalšieho jadrového testu, čo by mohlo Pchjongjang taktiež odradiť.

Severná Kórea uskutočnila jadrové testy v rokoch 2006, 2009 a 2013. Medzinárodné spoločenstvo reagovalo prijatím diplomatických a ekonomických sankcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom