Čína na Severnú Kóreu nezaútočí, Švajčiarsko ponúka dialóg

Kim
Vodca KĽDR Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

BERN 4. septembra (WebNoviny.sk) – Švajčiarsko by na seba mohlo vziať úlohu sprostredkovateľa v prípadných rokovaniach o mierovom urovnaní napätej situácie na Kórejskom polostrove. V utorok to navrhla švajčiarska prezidentka Doris Leuthard. Švajčiarsko tradične zastupuje záujmy Spojených štátov v krajinách, ktoré s Američanmi nemajú priame diplomatické styky, ako sú napríklad Irán alebo Kuba.

„Sme pripravení ponúknuť naše služby v oblasti vyjednávania. Najbližšie týždne ukážu, ako dokážu využiť svoj vplyv pri riešení tejto krízy Spojené štáty a Čína,“ vyhlásila švajčiarska prezidentka.

Leuthard vyslovila domnienku, že sa komunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) intenzívnymi raketovými testami a zostrenou rétorikou iba pokúša provokovať a v skutočnosti nie je jej zámerom vyvolať vojnu. „Možnože sú severokórejské akcie len pozvánkou k dialógu. Uvidíme,“ povedala švajčiarska prezidentka.

Švajčiarsko má silnú tradíciu aj v organizovaní medzinárodných konferencií, na ktorých sa švajčiarski a svetoví diplomati pokúšajú nájsť diplomatické riešenie hroziacich či prebiehajúcich medzištátnych konfliktov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un