KĽDR uskutočnila piaty jadrový test, zatiaľ najsilnejší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
KĽDR uskutočnila piaty jadrový test
Foto: SITA/AP

PCHJONGJANG/SOUL 9. septembra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea v piatok oznámila, že úspešne uskutočnila skúšku „jadrovej explózie“, ktorá mala preveriť silu jej nukleárnych bojových hlavíc.

Severokórejská štátna televízia uviedla, že test zvýšil úroveň jadrového arzenálu krajiny a je sčasti reakciou Pchjongjangu na medzinárodné sankcie, ktoré nasledovali po jeho predchádzajúcom nukleárnom teste z januára a po odpálení rakety dlhého doletu z februára. Informovala o tom svetová agentúra AP. Severná Kórea vyhlásila, že sa bude ďalej snažiť zvyšovať kvantitu a kvalitu svojich jadrových zbraní.

Piatkové zemetrasenie bolo najväčšie

Juhokórejská monitoringová agentúra, ako aj medzinárodné agentúry už skôr v piatok hlásili zemetrasenie v severovýchodnej časti Severnej Kórei, neďaleko lokality využívanej na testy jadrových zbraní. Otrasy boli silným náznakom, že išlo o explóziu a že Pchjongjang uskutočnil piatu jadrovú skúšku.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl uviedol vo vyhlásení, že „umelé seizmické vlny“ s magnitúdou 5,0 boli zaznamenané neďaleko lokality Pchungje-ri určenej na jadrové testy. Piatkové zemetrasenie bolo najväčšie zo štyroch posledných zemetrasení súvisiacich s nukleárnymi testami KĽDR. Po prvom jadrovom teste KĽDR v roku 2006 boli hlásení umelé seizmické vlny s magnitúdou 3,9; po jej štvrtom teste tento rok v januári boli hlásené otrasy s magnitúdou 4,8.

Test by mohol viesť k ďalším sankciám

Severná Kórea uskutočnila tento rok v januári štvrtý jadrový test, a to v rámci svojej snahy vyvinúť raketu s jadrovou hlavicou, ktorá raz dosiahne na územie USA. Druhý jadrový test tento rok je provokujúcou reakciou na nátlak Západu na Pchjongjang, aby zastavil svoje jadrové aktivity. Severná Kórea (KĽDR) predtým uskutočňovala takúto skúšku každé tri či štyri roky.

Test by mohol viesť k ďalším, ešte prísnejším sankciám OSN a zhoršiť už aj tak veľmi zlé vzťahy Pchjongjangu s jeho susedmi. Severokórejské testy vyvolávajú obavy u ostatných vlád, pretože sú vnímané tak, že severokórejským vedcom a inžinierom sa darí približovať k cieľu – k výrobe rakiet dlhého doletu vybavených jadrovými hlavicami, ktoré môžu doraziť na územie Spojených štátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia