KĽDR vyrobila od roku 2014 štyri až šesť jadrových zbraní

Severná Kórea
Rakety boli vypálené zo severokórejského mesta Hamhung Foto: SITA/AP

Washington 15. júna (WebNoviny.sk) – Severná Kórea vyrobila od konca roku 2014 zrejme štyri až šesť nových jadrových zbraní, ktorých tak celkovo vlastní 13-21. Uvádza sa to v správe amerického Inštitútu pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť (ISIS), o ktorej informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

Koncom roku 2014 severokórejský jadrový arzenál podľa analýz ISIS pozostával z 10-16 zbraní. V súčasnosti by ich malo byť 13-21. Jedna zbraň bola odpočítaná s ohľadom na podzemný nukleárny test KĽDR (v poradí už štvrtý) zo začiatku roku 2016. Najnovšia správa je založená na odhadovanom množstve plutónia a vysokoobohateného uránu produkovaného v hlavnom severokórejskom nukleárnom komplexe Jongbjon.

Podľa ISIS môže Pchjongjang disponovať aj vyšším počtom atómových zbraní, než je stanovená horná hranica 21. Nové odhady totiž nezahŕňajú obohatený urán, ktorý mohla KĽDR vyprodukovať v prípadnom druhom zariadení vybavenom centrifúgami, ktorého existenciu predpokladajú niektorí experti.

„Aj keď tento odhad nie je komplexný, ukazuje, že Severná Kórea výrazne posilnila svoj potenciál v oblasti jadrových zbraní,“ uvádza sa v správe inštitútu ISIS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom