KĽDR vystrelila do mora najsilnejšiu raketu odvtedy, ako sa funkcie v USA ujal Biden (video)

Raketa, Severná Kórea
Ľudia sledujú v televízii odpálenie severokórejskej rakety. Foto: SITA/AP

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v nedeľu vystrelila do mora pravdepodobne najsilnejšiu raketu odvtedy, ako sa úradu ujal americký prezident Joe Biden.

Armády Japonska a Južnej Kórey uviedli, že raketu Severná Kórea vystrelila po zvýšenej trajektórii, pravdepodobne, aby sa vyhla vzdušným priestorom susedov. Raketa dosiahla výšku 2-tisíc kilometrov a po 800 kilometroch spadla do mora.

Siedmy test v priebehu mesiaca

Nedeľňajší test bol už siedmy v priebehu januára. Nezvyčajne rýchle tempo testov naznačuje zámer Pchjongjangu tlačiť na Bidenovu administratívu v oblasti dlhodobo zastavených jadrových vyjednávaní, keďže ťažkosti spojené s pandémiou koronavírusu vytvárajú ďalšie napätie v severokórejskej ekonomike, ktorú poškodzujú sankcie pod vedením USA.

Najnovší test nepredstavoval hrozbu

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyhlásil, že najnovšie kroky Severnej Kórey porušujú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a sú „namierené proti snahe medzinárodného spoločenstva o denuklearizáciu Kórejského polostrova“.

Indo-tichomorské velenie americkej armády sa vyjadrilo, že USA odsudzujú severokórejskú aktivitu pri testovaní rakiet a vyzvalo Pchjongjang, aby sa zdržal ďalších destabilizujúcich činov. Velenie dodalo, že najnovší test „nepredstavoval bezprostrednú hrozbu pre personál a územie USA ani pre našich spojencov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenMun Če-in
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov