Klenot medzi poľovníckymi kaštieľmi zrenovujú, ministerka Matečná na to vyčlenila milióny eur

Gabriela Matečná, kaštieľ vo Svätom Antone
Zľava: Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž v kaštieli počas brífingu o rekonštrukcii a plánovanej investícii kaštieľa vo Svätom Antone spojeného s prehliadkou priestorov historickej pamiatky. Svätý Anton, 15. november 2018. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ ŠTIAVNICA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Klenot medzi slovenskými poľovníckymi kaštieľmi čaká v najbližších mesiacoch rekonštrukcia. Obnovu kaštieľa, v ktorom sídli Múzeum vo Svätom Antone, dnes na brífingu priamo v objekte oznámila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV SR) Gabriela Matečná.

Ministerstvo reaguje na požiadavky verejnosti a presúva 3,2 milióna eur na úpravu vnútorných a vonkajších priestorov. Pribudne kaviareň, mobilné javisko, osvetlenie či sociálne zariadenia. „Projektová dokumentácia je hotová a preto predpokladáme začatie aj ukončenie rekonštrukcie v budúcom roku,“ uviedla ministerka.

Nákladná rekonštrukcia

Cieľom rekonštrukcie je zároveň vytvoriť vhodné reprezentatívne priestory, ktoré poskytnú rôzne možnosti využitia. Vznikne tak možnosť realizovať v múzeu aj odborné konferencie či výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Múzeum vo Svätom Antone je vďaka svojej jedinečnosti právom pamiatkou národného významu. Štát má povinnosť urobiť všetko pre to, aby si svoje jedinečné kultúrne dedičstvo zachovával a zveľaďoval,“ uviedla Matečná s tým, že plánovaná investícia do kaštieľa je najväčšou od jeho výstavby v roku 1750.

„Múzeum sa síce každoročne teší mimoriadnemu záujmu verejnosti, no rekonštrukcia vybraných priestorov je žiaduca a finančne nákladná. Rekonštruovať budeme preto vnútorné i vonkajšie priestory. Poľovnícky kaštieľ patrí medzi skutočné skvosty svojho druhu v strednej Európe,“ dodala ministerka s tým, že vlani múzeum navštívilo rekordných takmer 48-tisíc turistov.

Každoročne tisíce návštevníkov zo Slovenska aj zo zahraničia obdivujú jedinečné umelecko-historické zbierky pôvodného kaštieľskeho mobiliáru a tiež celoslovenskú poľovnícku expozíciu prepojenú so svetom cez dynastiu Koháry-Coburg.

Rozšírenie kvalitných služieb

Aby múzeum mohlo rozvíjať aj naďalej svoje aktivity a darilo sa mu prilákať viac našich i zahraničných turistov, je veľmi potrebná investícia na rozšírenie kvalitných služieb. Verím, že plánovanou rekonštrukciou ešte viac prispejeme k spokojnosti našich návštevníkov, ako aj šíreniu nášho dobrého mena,“ povedal riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž s tým, že obnovou sa upraví nádvorie kaštieľa, využijú sa atraktívne pivničné priestory a vybuduje sa potrebná čistička.

Nemenej dôležitou bude podľa neho aj nová štýlová kaviarnička pre návštevníkov. Pripravovaná rekonštrukcia zasiahne v budúcom roku aj do prevádzky múzea, niektoré podujatia budú musieť obmedziť, prípadne zrušiť.

Múzeum vo Svätom Antone je celoslovenským poľovníckym múzeom, ktoré patrí do zriaďovateľskej kompetencie MPRV SR. Vykonáva odborno-metodickú činnosť, spracováva, sprístupňuje a využíva hmotné dokumenty vo vzťahu ku komplexnej dokumentácii vývoja a súčasnosti poľovníctva na Slovensku a históriou rodov Koháry a Coburg. Múzeum sídli v kaštieli, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1985 a jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR