Klienti PSS sa zaujímajú viac o úvery

Prvá stavebná sporiteľňa
Foto: banky.sk

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Klienti Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) sa zaujímajú viac o úvery, než o sporenie. Počet nových zmlúv o stavebnom sporení sa totiž v deviatich mesiacoch znížil o 10,8 % na 137 740 kusov. Objem cieľových súm na novouzatvorených zmluvách sa znížil o 4,8 % na 1,163 mld. eur. Dôvodom podľa spoločnosti bol výrazný rast záujmu o sporenie v roku 2009, ktorý bol odrazom vrcholiacej hospodárskej krízy a snahy obyvateľstva zhodnocovať svoje úspory a pripraviť sa na investície po ustúpení krízy.

Záujem o úvery v roku 2010 po miernom oživení ekonomiky potvrdzuje podľa firmy túto tendenciu a poskytuje aj nárast objemu prostriedkov investovaných do bývania v nasledujúcom období. Počet nových stavebných úverov a medziúverov narástol v Prvej stavebnej sporiteľni o 69,1 % na 19 729, pričom ich objem vzrástol o 102,7 % na 347,9 mil. eur. Sporiteľňa v porovnaní s deviatimi mesiacmi minulého roka zaznamenala výrazný nárast aj v prípade vyplatených finančných prostriedkov, a to o 72 % na 393,9 mil. eur.

Po krízovom roku 2009 sa stabilizoval aj trh s nehnuteľnosťami. Prejavom je vyšší záujem verejnosti nielen o kúpu, ale z pohľadu Prvej stavebnej sporiteľne najmä o obnovu bývania spojenú s investíciou predovšetkým do zateplenia a do riešení smerujúcich k zníženiu prevádzkových nákladov vrátane nákladov na teplo a teplú vodu.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen majú zhodne po 32,5 % akcií.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa