Budaj tvrdo vystúpil voči samosprávam ohľadom úpravy odpadu pred skládkovaním, pre úniu miest sú jeho slová neprijateľné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Únia miest Slovenska (ÚMS) je sklamaná zo slov dočasne povereného ministra životného prostredia SR Jána Budaja (OĽaNO) na adresu samospráv.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová, zvolenú komunikáciu považujú za neprijateľnú a zahmlievajúcu fakty.

Pokuty a zoznamy

Ján Budaj na štvrtkovej tlačovej konferencii pripomenul, že koncom roku 2022 nadobudla účinnosť vyhláška, ktorou sa posunula povinnosť úpravy zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládkach odpadov z 1. januára 2023 na 1. januára 2024.

„Žiadne ďalšie predĺženie už nie je možné. Toto triedenie sme predĺžili o rok. Obce s prepáčením na tú implementáciu kašlali. Od budúceho januára budeme dávať pokuty, ktoré zaťažia vašich občanov. Taktiež budeme zverejňovať menoslovy starostov, ktorí sa na svojich občanov vykašlali,“ povedal Budaj.

Únia miest Slovenska by zároveň ocenila, keby šéf rezortu životného prostredia do ukončenia svojho pôsobenia sfunkčnil všetky potrebné povoľovacie procesy tak, aby o rok nestáli, z dôvodu nečinnosti štátnych úradníkov, pred rovnakým problémom.

„Je nepochopiteľné, že ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR obviňuje samosprávy z nečinnosti, nezodpovednosti a vyhráža sa im pokutami a zverejňovaním mien zástupcov miest, ak si údajne nebudú plniť svoje zákonné povinnosti,“ myslí si ÚMS.

Nereálne požiadavky

Zároveň pripomenuli, že rezort životného prostredia až pod tlakom slovenských miest či zberových spoločností, ktoré upozorňovali na nereálne požiadavky rezortu, v poslednom možnom termíne akceptovalo argumenty zástupcov z praxe a požiadavke o presune termínu predmetnej vyhlášky nakoniec vyhovelo.

„Pripomína, že povinnosť úpravy odpadu pred skládkovaním nebola do legislatívy prijatá s tým, že budovať zariadenia na úpravu odpadu je povinnosťou samospráv. Ide o náročné investície a prevádzkovo zložité technológie, ktoré si vyžadujú odborné znalosti a manažérske zručnosti,“ uviedla ÚMS.

Nekorektný prístup

Ako ďalej informovala Piršelová, túto aktivitu preto ponechali na odborný súkromný sektor, ktorý však pre zdĺhavé povoľovacie procesy štátu nestihol túto službu samosprávam ponúknuť.

„Priebeh celej tejto aktivity si mohlo MŽP priebežne mapovať. Je preto zarážajúce, že rezort z nezodpovednosti obviňuje práve zástupcov samospráv. Argumentácia, že tieto aktivity majú viesť k zníženiu poplatkov nie je založená na pravde,“ dodala Piršelová.

ÚMS taktiež tvrdí, že dlhodobo upozorňuje rezort životného prostredia, ako aj verejnosť, na jeho nezodpovedný a nekorektný prístup k riešeniu tejto problematiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela PiršelováJán Budaj
Firmy a inštitúcie ÚMS Únia miest Slovenska