Kultivácia Ružínskej priehrady pokračuje. Pre turistov tu pribudli oddychové zóny vyrobené z ekologicky spracovaných plastov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ruzin3.jpg
Foto: 365.bank

Aktivity zamerané na zveľaďovanie vodnej nádrže Ružín a jej okolia prinášajú ďalšie výsledky. V nadväznosti na vlaňajšie osadenie nornej steny zachytávajúcej plastový odpad pokračuje projekt Panenská ekoturistika aj tento rok, a to ekologickými oddychovými zónami. Tieto miesta sú určené pre všetkých návštevníkov a sú vyrobené z ekologicky spracovaných plastov, ako symbol riešenia a využitia plastového odpadu.  

Občianske združenie Ružínska priehrada (OZ) pokračuje v aktivitách zameraných na riešenie problému s plastovým odpadom. Osadenie nornej steny z upcyklovaného materiálu sa po roku ukázalo ako úspešný krok a kľúčový aspekt ochrany priehrady. Najnovšie v rámci projektu Panenská ekoturistika prináša OZ spolu s podporou nadácie 365.bank benefit pre rekreantov – ekologické oddychové zóny, v ktorých môžu relaxovať alebo si urobiť piknik či táborák pri vode.

Ruzin4.jpg
Foto: 365.bank

„Každá vybudovaná zóna pozostáva zo sedenia, priestoru pre založenie ohňa a odpadkového koša. Všetky tieto prvky sú vyrobené z upcyklovaných plastov, čím sme sa snažili poukázať na to, ako sa dá odpad zmysluplne využiť, pokiaľ sa s ním správne nakladá. Aby boli tieto miesta kompatibilné s celkovým charakterom prostredia, do ktorého sú zasadené, vyhotovili sme ich v prevedení pripomínajúcom drevo,“ hovorí Jozef Kojecký, predseda OZ Ružínska priehrada.

Upcyklácia je pritom proces, pri ktorom sa spracovávajú odpadové materiály, akým je aj plast, do nových výrobkov s pridanou hodnotou. Týmto materiálom tak dáva „druhú“ šancu a úplne nové využitie. Často ide aj o kreatívnejší spôsob, vďaka čomu sa z nepotrebného odpadu stávajú zmysluplné predmety. Práve plasty pritom predstavujú pre vodnú nádrž dlhodobý problém. Vďaka upcyklácii môžu byť pretavené do oddychových zón, začať slúžiť turistom, ale aj kultivovať okolie priehrady.

Img_20220315_113105.jpg
Foto: 365.bank

„Ekológia a udržateľnosť sú jednou z hodnôt značky 365. Plasty považujeme za dnešný problém, ktorý je nevyhnutné riešiť. Pridali sme ruku k dielu pri zabezpečení nornej steny a robíme tak aj teraz podporou oddychových miest. Veríme, že sa nám spoločne s Občianskym združením Ružínska priehrada podarí spraviť z tejto lokality krajšie, ale aj zdravšie miesto pre relax a rozvoj turizmu,“ hovorí Hana Tarabová, správkyňa 365.nadácie.

Ružínska priehrada sa nachádza na ústí riek Hnilec a Hornád, kľukatí sa v prírodnom útvare v 5. stupni ochrany a patrí do Európskej sústavy chránených území Natura 2000. Vybudovali ju v rokoch 1963 až 1970 ako povodňovú bariéru a nesie názov po zaniknutej obci Ružín. Zároveň ju ľudia zo širokého okolia využívajú na rekreačné účely. Má objem 45,3 milióna kubických metrov, dĺžku 11 kilometrov a množstvom plastov vo vode bola dlhodobo najväčším plastovým problémom na východnom Slovensku.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie 365 bank