Klimatické demonštrácie prenikli aj do Ruska, Greta Thunberg zatiaľ burcovala Kanaďanov

Greta Thunberg, Kanada, klimatický štrajk
Švédska aktivistka a študentka Greta Thunberg na klimatickom štrajku v Montreali, v Kanade. Foto: SITA/AP, Paul Chiasson/The Canadian Press

Pravidelné piatkové demonštrácie proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickej kríze prenikli aj do Ruska. Ako informuje ruský opozičný server Meduza, tento piatok sa demonštrácie konali až v dvadsiatich ruských mestách.

Proti demonštrantov v Rusku polícia nezakročila

Hoci to v Rusku vôbec nie je bežné, proti protestom nezakročila polícia, hoci keď demonštranti ostro kritizovali vládu. Na demonštráciách v ruských mestách sa podľa fotografií zúčastnili len desiatky ľudí. Podľa Meduzy ich organizovali ruské pobočky Greenpeace, Extinction Rebellion a ďalších organizácií.

Thunberg sa zúčastnila demonštrácií v Kanade

Švédska aktivistka Greta Thunberg, ktorá tradíciu pravidelných piatkových protestov za klímu založila, keď najprv úplne sama protestovala v Štokholme, bola tento piatok v Kanade, kde sa zúčastnila na demonštrácii a predtým sa stretla aj s kanadským premiérom Justinom Trudeaom. Ten je veľkým Gretiným fanúšikom, no ani on si od nej nevypočul pochvalu.

Po rozhovore s ním novinárom povedala, že ani kanadský premiér nerobí pre záchranu planéty nič zásadné.

„Samozrejme, že nerobí dosť. Ale tu ide jednoducho o veľký problém, toto je systém, ktorý je zlý,“ povedala Greta novinárom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Greta ThunbergJustin Trudeau