Kližan parádne otočil zápas na Roland Garros a prešiel cez Kukuškina do druhého kola

Martin Kližan
Slovenský tenista Martin Kližan. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 28. mája (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Martin Kližan sa zaskvel nevídaným obratom na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (dotácia 18 232 000 eur, antuka).

V utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov zvíťazil nad rovnako nenasadeným Michailom Kukuškinom 3:6, 5:7, 6:4, 6:2, 6:3.

Daviscupový reprezentant SR predviedol v stretnutí skvelý obrat, keď prehrával už 0:2 na sety. Slovák nezložil zbrane a patrili mu nasledujúce tri dejstvá. Kližana v druhom kole čaká nasadená dvadsaťdvojka, domáci Lucas Pouille.

Vyrovnané zápasy

Dvadsaťdeväťročný Kližan (55. v rebríčku ATP) a o dva roky Kukuškin (51.) odohrali tretí vzájomný duel. Prvýkrát na seba narazili v súťažnom zápase pred deviatimi rokmi na challenegerovom turnaji v nemeckom Fürthe, v súboji 1. kole uspel Kazach 7:6 (6), 7:5.

Rovnako vyrovnaný priebeh malo aj ich druhé vzájomné stretnutie. Pred dvomi rokmi triumfoval v 1.kole vo Wimbledone opäť Kukuškin 7:6 (7), 7:6 (5), 6:4.

V úvodnom sete Kukuškin nepustil Kližana ani k jednému brejkbalu. Sám dokázal premeniť jednu z troch ponúknutých možností a ukoristil prvé dejstvo vo svoj prospech v pomere 6:4.

V druhom sete viedol Kližan už 4:2. Potom však Kukuškin zavelil k obratu, získal päť z nasledujúcich šiestich gemov a viedol už 2:0 na sety.

Obrat v rozhodujúcom sete

V desiatej hre tretieho setu prišiel Kazach druhýkrát v zápase o svoje podanie a dovolil Slovákovi znížiť stav setov na 1:2. Slovenského tenistu zisk setu naštartoval k lepšiemu výkonu a získal vo svoj prospech aj štvrté dejstvo.

V piatom sete Kližan dokonal perfektný obrat, keď v ňom prehrával už 1:3. Následne však získal päť gemov za sebou a tešil sa z triumfu.

Rodák z Bratislavy Kližan sa v hlavnej súťaži v Paríži predstavil ôsmykrát. V roku 2014 zdolal v 1. kole turnajovú deviatku Keia Nišikoriho a po triumfe na Holanďanom Robinom Haasem mu v 3. kole vystavil stopku Španiel Marcel Granollers-Pujol.

Nie veľmi úspešný rok

Kližanovým maximom na grandslamových turnajoch je účasť vo 4. kole na US Open 2012. Vlani ako úspešný kvalifikant skončil na parížskej antuke v 2. kole na rakete domáceho Gaela Monfilsa.

Rok 2019 zatiaľ nepatrí v kariére zverenca Dominika Hrbatého medzi najúspešnejšie. V doterajšom priebehu sezóny dokázal uspieť v dvoch stretnutiach za sebou iba v dvoch prípadoch.

Vo februári sa v bulharskej Sofii prebojoval do štvrťfinále. Pred necelým mesiacom zvládol oba duely v kvalifikácii prestížneho podujatia v španielskom Madride. Výsledkom nestabilnej formy je až 120. miesto v rebríčku ATP zohľadňujúcom výsledky v aktuálnej sezóne.